ŚwiatWykorzystują przepisy, dla zasiłków i obywatelstwa

Wykorzystują przepisy, dla zasiłków i obywatelstwa

Tysiące nielegalnych imigrantów po 14 latach bezprawnego życia w Wielkiej Brytanii uzyskuje prawo do legalnego pobytu i pełny dostęp do zasiłków. A wszystko na mocy mało znanej ustawy - informuje "Daily Mail".

Wykorzystują przepisy, dla zasiłków i obywatelstwa
Źródło zdjęć: © AFP | Carl De Souza

Gazeta informuje, że na mocy mało znanego przepisu imigranci, którzy przez 14 lat nie dali się złapać i nadal mieszkają na Wyspach, mogą uzyskać prawo legalnego pobytu. Przepis pochodzi z 2003 roku i został uchwalony za czasów rządów Partii Pracy. Osoby, które po 14 latach nadal chcą legalnie mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii mogą napisać specjalne podanie. Tym samym mają szansę na pełny dostęp do świadczeń społecznych, czyli benefitów i zasiłku dla bezrobotnych.

Większość z tych osób to nielegalni imigranci, którym odmówiono przyznania azylu. Uniknęli deportacji i przez lata przebywali w Wielkiej Brytanii. Kolejną grupę stanowią nielegalni pracownicy, którzy zasilają firmy zatrudniające na czarno.

Coraz więcej zainteresowanych

Krytyków ustawy nie brakuje. Nazywają ją "amnestią w zwolnionym tempie". Niepokój może wzbudzać fakt, że liczba zainteresowanych skorzystaniem z takiego przepisu systematycznie rośnie z roku na rok. Wkrótce minie 14 lat dla tych, którzy na Wyspy tłumnie przybyli na początku ubiegłej dekady. Wygląda, więc na to, że urzędnicy będą mieli dużo pracy z rozpatrywaniem podań. Do tego dochodzi również obawa o wskaźnik przestępczości. Wielu nielegalnych imigrantów to osoby, które uciekły ze swoich krajów przed wyrokami sądowymi.

- Przepis ten wymaga zmian - mówi sir Andrew Green, przewodniczący Migrationwatch UK. - Trzeba się zastanowić nad celem takiego rozwiązania. Jaki jest powód dawania komuś pełni praw publicznych tylko, dlatego, że przez 14 lat był w stanie się skutecznie ukrywać? - dodaje.

Jak dotąd z dobrodziejstw ustawy skorzystało prawie 9 tysięcy imigrantów. Ich podania zostały rozpatrzone pozytywnie. Widać, że zainteresowanie rośnie. W pierwszym roku obowiązywania przepisu, aplikantów było 781. Jednak w 2009 osób składających podania było już ponad dwa tysiące.

Prawa nie dla wszystkich

Każda osoba po pozytywnym rozpatrzeniu podania ma prawo do uzyskiwania pełni świadczeń socjalnych, podobnie jak Brytyjczycy. Może się też ubiegać o przyznanie obywatelstwa i wydanie paszportu. Przedstawiciele Home Office zapewniają, że podanie rozpatrywane są z najwyższą skrupulatnością - zgodę otrzymują osoby o dobrej opinii posiadające dużą wiedzę o Wielkiej Brytanii. Oficjalne dane Home Office mówią o grupie ponad 570 tys. nielegalnych imigrantów w Wielkiej Brytanii. Nieoficjalne rachunki to około 870 tysięcy.

Małgorzata Jarek

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)