Wyjeżdżasz za granicę? Nie chcemy, abyś zaginął
1 maja br. Niemcy, Austria i Szwajcaria otworzyły dla Polaków swoje rynki pracy. Może to oznaczać kolejne masowe wyjazdy, a co za tym idzie, niestety także zaginięcia. Spośród 1365 osób, których zaginięcie zgłoszono do fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych w 2010 r. aż 270 zaginęło za granicą, w tym 43 na terenie Niemiec.
09.05.2011 | aktual.: 09.05.2011 14:35
Zaginieni poza granicami Polski stanowią blisko 1/5 poszukiwanych przez ITAKĘ. Najczęściej są to osoby, które wyjechały do pracy. Najchętniej wybierane przez nich kraje: Wielka Brytania, Holandia czy Włochy są jednocześnie miejscem największej liczby zaginięć. Niemcy, które od dawna cieszą się ogromną popularnością wśród wyjeżdżających do pracy, już teraz stanowią jedno z najczęstszych miejsc zaginięć Polaków.
Wielu zagrożeń można byłoby uniknąć, gdyby wyjeżdżający lepiej przygotowali się do wyjazdu. Niestety Polacy wciąż rzadko weryfikują rzetelność pośrednika czy przyszłego pracodawcy, nie sprawdzają warunków, w których będą mieszkać i pracować, chętnie też podejmują nielegalną pracę.
Prowadzona przez Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginiony kampania „Bezpieczna praca” ma na celu przeciwdziałanie zjawisku handlu ludźmi i pracy przymusowej oraz zmniejszenie liczby zaginięć Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę. W ramach akcji ITAKA przekazuje niezbędne informacje: jak przygotować się do wyjazdu, co robić w razie zagrożenia, dokąd udać się po pomoc.
Osoby planujące wyjazd do pracy za granicę oraz te, które znajdują się poza granicami kraju i potrzebują pomocy, mogą dzwonić pod całodobową linię + 48 22 654 70 70. Eksperci ITAKI, w zależności od problemów osoby dzwoniącej, udzielają potrzebnej informacji lub podają kontakt do instytucji mogącej udzielić skutecznej pomocy.