ŚwiatWyjątkowa wystawa rzeźb Sylwestra Ambroziaka w Kownie

Wyjątkowa wystawa rzeźb Sylwestra Ambroziaka w Kownie

Sylwester Ambroziak jest jednym z najważniejszych polskich rzeźbiarzy współczesnych, reprezentującym pokolenie debiutujące w latach 80. XX w., w czasach Nowej ekspresji, wiodącego nurtu sztuki niezależnej, rodzącej się w Polsce w trakcie i po stanie wojennym, jako wyraz buntu przeciwko represyjnemu systemowi. Echa tamtego buntu obecne są w całej twórczości wielu artystów lat 80., szczególnie zaś pracach Ambroziaka.

Wyjątkowa wystawa rzeźb Sylwestra Ambroziaka w Kownie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

20.01.2015 | aktual.: 20.01.2015 12:05

W bogatym dorobku wystaw tego artysty znajdują się liczne indywidualne (ponad 70) i zbiorowe (ponad 100) ekspozycje w kraju oraz w Niemczech, Austrii, Belgii, Francji i Włoszech, a ostatnio także na Litwie.

W Galerii Meno Forma w Kownie czynna jest do końca stycznia szeroka prezentacja rzeźb Sylwestra Ambroziaka oraz niezwykłych filmów animowanych, powstałych w ostatnich latach.

Prezentowane są trzy grupy rzeźbiarskie: „Opuszczone” – białe prace wiszące, poruszające się dzięki użyciu specjalnego napędu elektrycznego i ze specjalnie opracowaną warstwą dźwiękową, następnie grupa „Niewiniątek (przykucniętych)”, przedstawiających kucające, różnokolorowe figury z silikonu, wreszcie - również plastyczne, wykonane z tego samego materiału, leżące na podłodze galerii – „Niewiniątka (leżące)”.

Obszerne wnętrze Galerii Meno Forma, jednej z najprężniej działających w Kownie i na Litwie, zostało po prostu wypełnione rzeźbami Ambroziaka. I dźwiękami – wybranymi i zmiksowanymi przez artystę.

Oprócz walorów czysto artystycznych, trzeba zwrócić uwagę na przesłanie rzeźb Ambroziaka: uniwersalne, humanistyczne, dramatyczne, potęgowane ekspresyjną formą rzeźb i ich ruchem, oświetleniem, dźwiękiem i video.

Problem alienacji, opuszczenia, samotności to problem powszechnie występujący w naszej Globalnej Wiosce, jakby na przekór powszechności massmediów, licznych środków komunikacji, np. internetowych portali społecznościowych, które nas bez reszty absorbują i są namiastką bliskości uczuć, przyjaźni, nawet miłości. Dla Ambroziaka to signum temporis – mniej obawia się konfliktów zewnętrznych czy kryzysów, niż stabilizacji poczucia obojętności wobec cudzej samotności i alienacji, które mogłyby zostać uznane za normę naszych zachowań i odczuć. Artysta nie dopuszcza myśli, że obojętność miałaby stać się normą.

Ważnym elementem wystawy, jej właściwym dopełnieniem są projekcje eksperymentalnych filmów animowanych pt. „Pokój”, „Pasterz” i „Łąka”, przygotowanych przez artystę we współpracy z animatorem Grzegorzem Stępniakiem. Filmy w wersji DVD, prezentowane są za pomocą projektorów multimedialnych na ścianach sal ekspozycyjnych.

Wystawa Sylwestra Ambroziaka rozpoczyna na Litwie obchody 20-lecia podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Rzeczpospolita Polską i Republika Litewską. Obchody nieoficjalne, bo bez wsparcia oficjalnych instytucji państwowych. Polska i Litwa w dziedzinie polityki przeżywa permanentny kryzys, natomiast w dziedzinie kultury współpraca kwitnie. To budzi nadzieje na rzeczywiste pojednanie i wspólne działania w przyszłości.

Kuratorem projektu jest Krzysztof Stanisławski.

Wystawa czynna w Galerii Meno Forma w Kownie do 31 stycznia 2015.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)