Trwa ładowanie...
d2l9fzp

Wyjątkowa wierzba z Poznania walczy o tytuł Drzewa Roku!

Wyrosła w czasach, gdy poznański Łazarz był dzielnicą pełną sadów i łąk. Dziś w jej cieniu odbywają się spotkania mieszkańców, zajęcia i warsztaty dla dzieci, a Łazarska Wierzba Łącząca znalazła się w finale konkursu Klubu Gaja na Drzewo Roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyjątkowa wierzba z Poznania walczy o tytuł Drzewa Roku!
(WP, Fot: Zenon Kubiak)
d2l9fzp

W przestrzeni miejskiej możemy spotkać wiele gatunków drzew – są klony, kasztanowce, lipy, akacje i topole. Ale wierzba? Wierzba w mieście to prawdziwa egzotyka.

- W przestrzeni miejskiej raczej się ich nie sadzi, bo są mało odporne i dość kłopotliwe. Tym bardziej niezwykła jest wierzba z Łazarza, która nie tylko nie sprawia kłopotów, ale wręcz przeciwnie stała się miejscem spotkań mieszkańców – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Maciej Jędrzejczak ze Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska”, które nominowało wierzbę do konkursu Klubu Gaja na Drzewo Roku.

Wierzba rośnie pomiędzy blokami przy ul. Potockiej 39 i 41 niedaleko klubu osiedlowego „Krąg”. Od trzech lat pod drzewem trwa rozbudowa społecznościowego Ogrodu Łazarz, której towarzyszą otwarte wydarzenia kulturalne i popularnonaukowe. We wspólnych pracach uczestniczą mieszkańcy Łazarza, Stowarzyszenie Kasztelania Ostowska, Klub Krąg i Generator Malta przy wsparciu Rady Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

d2l9fzp

Pod wierzbą odbyło się kilka wydarzeń w ramach właśnie dobiegających końca Dni Łazarza, m.in. biesiada przy muzyce oraz warsztaty i animacje dla dzieci. Dzięki temu drzewo doczekało się miana Łazarskiej Wierzby Łączącej, bo pod jej konarami integrują się mieszkańcy dzielnicy.

Jej wyjątkowość doceniło jury konkursu organizowanego przez klub Gaja, które zakwalifikowało wierzbę do grona finalistów plebiscytu na Drzewo Roku. Jego celem jest „promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane” i nie ma wątpliwości, że poznańska wierzba te kryteria spełnia.

Tytuł zdobędzie drzewo, na które zostanie oddane najwięcej głosów w internetowym głosowaniu rozpoczętym 1 czerwca. Wierzba z Poznania rywalizuje z 15 innymi kandydatami, m.in. ośmioma dębami, dwoma jesionami, sosną, jodłą, platanem, jabłonią i grabem.

Głosować można na stronie www.drzeworoku.pl. Głosowania ma potrwać do końca czerwca

d2l9fzp

Podziel się opinią

Share
d2l9fzp
d2l9fzp