Trwa ładowanie...
d3co12w

Wydrukowali 7 milionów euro, ale wpadli

W miejscowości Gricignano d'Aversa w Kampanii na południu Włoch zlikwidowano drukarnię fałszywych banknotów euro - poinformowała lokalna policja. Zabezpieczono fałszywe banknoty 50 euro o nominalnej wartości 7 mln.

d3co12w
d3co12w

Na miejscu zatrzymano dwie osoby, które zostały przewiezione do prokuratury w miejscowości Santa Maria Capua Vetere. Sfałszowane banknoty odznaczały się wysoką jakością; były już gotowe do wprowadzenia na rynek włoski i europejski.

W trakcie rewizji policjanci odkryli również materiały niezbędne do wytwarzania fałszywych banknotów o nominale 20 euro. Przestępcy nie zdążyli rozpocząć ich produkcji.

Według danych Europejskiego Banku Centralnego (EBC) liczba fałszywych banknotów wycofanych z obiegu znacząco wzrosła w pierwszym półroczu 2009 r. W sumie wycofano 413 tys. fałszywych banknotów, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu z drugim półroczem 2008 r. - pisze agencja AFP. Najchętniej podrabiane są banknoty o nominałach 20 i 50 euro (odpowiednio 48,5% i 34% wszystkich fałszywek) - informował EBC w połowie lipca.

Zdaniem ekspertów EBC większa liczba fałszerstw nie wiąże się z opracowaniem nowych technik fałszowania pieniędzy, a jedynie szerszym wykorzystaniem istniejących sposobów.

Liczba sfałszowanych banknotów jest niewielka w porównaniu z 12,5 mld prawdziwych banknotów znajdujących się w obiegu - podaje EBC.

d3co12w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3co12w
Więcej tematów