Świat"Wydarzenia w Egipcie jak te sprzed lat w Europie"

"Wydarzenia w Egipcie jak te sprzed lat w Europie"

Status quo w Egipcie i innych miejscach regionu, w których dochodzi do antyrządowych demonstracji, jest po prostu nie do utrzymania - powiedziała Hillary Clinton, amerykańska sekretarz stanu na Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła, że obecne wydarzenia w Afryce Północnej przywołują wspomnienia sprzed 20 lat, kiedy we wschodniej Europie doszło do demokratycznego przełomu.

"Wydarzenia w Egipcie jak te sprzed lat w Europie"
Źródło zdjęć: © AFP

05.02.2011 | aktual.: 05.02.2011 13:57

Sekretarz stanu Hillary Clinton zwróciła się w swoim wystąpieniu w Monachium "do wszystkich naszych przyjaciół - zarówno rządów i narodów". Jak mówiła, trzeba "pomóc partnerom w podjęciu systematycznych kroków, by zapewnić lepszą przyszłość, w której głos ludzi jest słuchany, ich prawa są respektowane, a ich aspiracje spełniane".

W ocenie Clinton m.in. wysokie bezrobocie i narastające od dawna niezadowolenie z autorytarnych reżimów w np. w Egipcie, Tunezji, czy Jemenie stanowią zagrożenie dla globalnej stabilności. W państwa te - mówiła - uderzył "silny sztorm". - Przywódcy w regionie mogą na moment powstrzymać przypływ, ale nie na długo - dodała.

- Bez prawdziwego postępu w budowie otwartych, przejrzystych i politycznie obliczalnych systemów przepaść między narodami a rządami będzie coraz większa, a destabilizacja się pogłębi - oceniła szefowa amerykańskiej dyplomacji.

Według Clinton w niektórych krajach zmiany nastąpią szybko, a w innych - będą wymagać czasu. - I oczywiście istnieje ryzyko związane z przejściem do demokracji. Może dojść do krótkookresowej destabilizacji, nawet poważniejszej niż obecnie. W wyniku procesu przemian do władzy może dojść kolejny autorytarny reżim - ostrzegła.

Oceniła jednak, że demokratyczna transformacja się powiedzie, jeśli będzie przebiegać w sposób rozważny i przejrzysty. Według niej uczestnicy tego procesu muszą "wyrzec się przemocy jako narzędzia rywalizacji politycznej, zapewnić poszanowanie praw mniejszości religijnych i etnicznych oraz działać w duchu kompromisu i tolerancji". "Ci, którzy, nie podejmą takich zobowiązań nie zasługują na to, by usiąść przy stole rozmów" - powiedziała Clinton.

Merkel: wydarzenia w Egipcie i Tunezji przywołują wspomnienia sprzed 20 lat

Niemiecka kanclerz w wystąpieniu na Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie zapewniła, że stoi po stronie ludzi, którzy wierzą w siebie, pozbywają się strachu i otwarcie mówią o tym, co im się nie podoba i nazywają niesprawiedliwość po imieniu.

Według Merkel władze Egiptu muszą zagwarantować wolność i demokrację. - W Egipcie dojdzie do zmian. Należy tę zmianę tak ukształtować, by przebiegała w sposób pokojowy i rozsądny - zaznaczyła niemiecka kanclerz.

- Unia Europejska gotowa jest wspomóc ten proces - dodała. Jednocześnie zauważyła, że zbyt pośpieszny proces demokratyzacji byłby jednak błędem. - Mieszkańcy Egiptu muszą mieć szanse budowy nowych struktur - oceniła niemiecka kanclerz.

W jej opinii w tym kierunku idzie zapowiedź prezydenta Hosni Mubaraka o tym, że nie będzie ponownie startować w wyborach prezydenckich, a o kolejnych krokach powinni przede wszystkim decydować sami mieszkańcy Egiptu.

- Nie mogę sobie wyobrazić, że Egipcjanie tylko czekają na to, co ja im poradzę. Musimy przedstawić oferty pomocy, ale przestrzegam, by wsłuchać się w głos ludzi, którzy po raz pierwszy wyrażają swoje zdanie - dodała.

Zdaniem Merkel doświadczenia w Iraku, czy Afganistanie pokazały, że "prosty eksport demokracji wzorowany na zachodnim modelu nie funkcjonuje w każdym regionie świata" i należy dopasować go do miejscowej kultury. Konieczne jest przy tym - według niej - poszanowanie ONZ-owskiej Konwencji Praw Człowieka.

- Jeśli chodzi o obronę godności człowieka nie można zgadzać się na kompromisy - podkreśliła. - W każdej formie współpracy międzynarodowej musimy zawsze mieć na względzie zasadę poszanowania praw człowieka.

Sobota jest drugim dniem 47. Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie, którą zdominowały wydarzenia w Egipcie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)