Wydaleni za noszenie symboli religijnych w szkole
Z francuskich szkół za noszenie "ostentacyjnych" symboli religijnych wydalono trzydzieścioro uczniów - podał dziennik "Le Monde" z datą
sobotnią, powołując się na dane Ministerstwa Edukacji.
Procedura wszczęta wobec jedenaściorga innych uczniów nie jest jeszcze zakończona, więc ministerstwo spodziewa się, że ostatecznie wydalonych będzie w sumie czterdzieścioro uczniów - 36 muzułmanek noszących chusty i czterech młodych sikhów, którzy odmawiali zdjęcia turbanów.
Najwięcej przypadków wydalenia uczniów, 15, zanotowały władze szkolne w Strasburgu.
Ustawa zakazująca noszenia "ostentacyjnych" symboli religijnych w szkołach publicznych weszła w życie z początkiem roku szkolnego we wrześniu. Zanotowano wówczas 639 przypadków jej łamania. Większość udało się rozwiązać w tzw. fazie dialogu, czyli obowiązkowego etapu poszukiwania wyjścia z sytuacji bez konieczności uciekania się do wydalenia ucznia.
Rządowe statystyki pokazują, że ustawa zniechęciła uczniów do noszenia symboli religijnych - w poprzednim roku szkolnym 2003/04 liczba uczniów, którzy w ten sposób manifestowali swoją przynależność religijną, sięgała 1500.
"Le Monde" nie wspomina, czy doszło do przypadków łamania ustawy przez chrześcijan albo żydów - ich prawo to także dotyczy, bowiem zakazane są i duże krzyże, i jarmułki (kipy).
Michał Kot