WP

Wyciekł "ściśle poufny" raport o pedofilii w niemieckim kościele. Wstrząsające dane

Jak podaje niemiecki tygodnik "Der Spiegel", według ujawnionego poufnego raportu na temat pedofilii w niemieckim kościele, w latach 1946-2014, 1670 duchownych molestowało nieletnich. Dokument ma zostać przedstawiony 25 września w Fuldzie przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu kard. Reinharda Marxa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według raportu, 4 procent "aktywnych duchownych" w Niemczech była oskarżana o pedofilię
Według raportu, 4 procent "aktywnych duchownych" w Niemczech była oskarżana o pedofilię (123RF)
WP

W raporcie wskazano, że w latach 1946-2014 "zaprotokołowano" 3677 przypadków molestowania seksualnego, których dopuściło się łącznie 1670 duchownych. Większość ofiar pedofilskich przestępstw to mali chłopcy - ponad połowa z nich miała poniżej 13 lat. W co szóstym przypadku doszło do "różnych form gwałtu". Trzy czwarte wszystkich ofiar pozostawało ze sprawcami "w relacji kościelnej, bądź duszpasterskiej".

Jak podaje "Der Spiegel", połowa przypadków nie zostałaby wykryta, gdyby nie żądania odszkodowań, składane przez ofiary przestępstw. W aktach osobowych podejrzewanych o molestowanie nie znaleziono bowiem żadnych wpisów, mogących świadczyć o ich winie. Jak twierdzą autorzy raportu, czyli naukowcy z konsorcjum badawczego uniwersytetów w Mannheim, Heidelbergu i Giessen, wszystkie tego rodzaju wzmianki były usuwane lub zmanipulowane.

Autorzy raportu podkreślają, że nie istnieją przesłanki, by podejrzewać, że problem pedofilii w kościele został już rozwiązany. Dziennikarze "Der Spiegel" zauważają natomiast, że "podejrzanie często" księża dopuszczający się molestowania byli przenoszeni do innych parafii. Jednocześnie nie przekazywano żadnych informacji na temat ich przeszłości ich nowym parafianom. Co więcej, tylko co trzeci oskarżony o pedofilię poddał się postępowaniu zgodnie z zasadami prawa kościelnego. Tygodnik szacuje, że księża z zarzutami stanowią 4 procent "aktywnych duchownych".

WP

Zobacz także: Co Polacy sądzą o małżeństwach… heteroseksualnych? Odpowiedzi Was zaskoczą

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP