ŚwiatWyciek cuchnącego gazu z fabryki w Rouen

Wyciek cuchnącego gazu z fabryki w Rouen

Cuchnąca chmura metanotiolu (merkaptan metylowy) z fabryki chemikaliów w Rouen na północy Francji rozprzestrzeniła się na zachód, południe i północ, docierając do Paryża i do Londynu. Według agencji AP fabrykę zamknięto.

Wyciek cuchnącego gazu z fabryki w Rouen
Źródło zdjęć: © AFP | Charly Triballeau

Metanotiol jest dla ludzi nieszkodliwy, lecz ma silny, odrażający zapach zgniłej kapusty. Dodawany jest m.in. do bezwonnego gazu ziemnego, co ułatwia wykrywanie przecieków.

Do wycieku doszło w poniedziałek. Jego przyczyna nadal nie jest znana.

Chmura gazu dotarła dziś również na drugą stronę kanału La Manche, do hrabstwa Kent, Sussex, aż po Londyn. Policja w nadmorskim Hastings we wtorek zapewniała na Twitterze mieszkańców, że "nie ma co panikować", a przyczyną wstrętnej woni jest metanotiol z Rouen.

Jak poinformowała policja w Paryżu, jego mieszkańcy zasypują placówki policyjne telefonami w związku z odorem, który w nocy dotarł także do stolicy.

"Mając na uwadze to, że w grę nie wchodzi żadne niebezpieczeństwo, mieszkańców dotkniętych terenów uprasza się, by nie wzywali służb ratunkowych" - podało w komunikacie francuskie MSW.

Według strony internetowej Tendanceouest zapach siarkowodoru w okolicach Rouen powoduje migreny, podrażnienia i wymioty.

Francuska minister ekologii Delphine Batho poinformowała na Twitterze, że w trybie pilnym wraca z Berlina do Paryża w związku z wyciekiem gazu.

Fabryka, z której wydostała się chmura cuchnącego gazu, należy do Lubrizolu, filii Berkshire Hathaway będącej własnością Warrena Buffetta. Fabryka nad Sekwaną specjalizuje się w produkcji dodatków do smarów przemysłowych i farb. Firma, założona w 1928 roku, ma siedzibę w Ohio w USA i zakłady produkcyjne w 19 krajach.

Dyrektor międzynarodowych operacji Lubrizolu, Pierre-Jean Payrouse, powiedział, że ma nadzieję na opanowanie wycieku do wieczora.

Z powodu przykrej woni odwołano mecz piłkarski między drużynami z Rouen i Marsylii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)