Wybuchł wulkan na kanaryjskiej wyspie La Palma. Imponujące nagrania
W niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Teneguia (w strefie Cumbre Vieja) na należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich La Palmie. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z jego erupcji.
19.09.2021 17:13
Agencja EFE poinformowała, że wybuch został poprzedzony trwającymi ponad tydzień "tysiącami" wstrząsów sejsmicznych w okolicy. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.
Instytut Wulkanologiczny Wysp Kanaryjskich (Involcan) poinformował na krótko przed wybuchem wulkanu, że na wyspie odnotowano wstrząs o magnitudzie 4,2, największy od ponad tygodnia, kiedy rozpoczęła się aktywność sejsmiczna w regionie. Eksperci zalecili wtedy prewencyjne ewakuowanie zagrożonej ludności.
W niedzielę wieczorem poinformowano, że ewakuowano już ponad tysiąc osób z gmin zagrożonych wybuchem wulkanu. Wśród nich jest ok. 500 turystów, przebywających w hotelu w Puerto de Naos.
W pierwszej kolejności rozpoczęto ewakuowanie osób o ograniczonej mobilności z zagrożonych gmin.
Cumbre Vieja to wulkaniczny grzbiet, na którym znajduje się wiele kraterów. Aktywność wulkanu Teneguia była odczuwana już od dawna. 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich odnotowano aż 21 tys. wstrząsów sejsmicznych.
Tylko w ubiegły czwartek stwierdzono 1000 wstrząsów sejsmicznych w tej okolicy. Ogłoszono żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali). Władze apelowały jednak o zachowanie spokoju.
Wulkan Teneguia ostatni raz wybuchł w 1971 roku, wyrzucając lawę przez ponad 3 tygodnie. Wzrost jego aktywności sejsmicznej odnotowuje się od 2017 r.
W 2011 r. doszło do podwodnego wybuchu wulkanu blisko wybrzeży sąsiadującej z La Palmą wyspy El Hierro, co nastąpiło po wielu tygodniach intensywnej aktywności sejsmicznej.