Wybuch wulkanu Tonga. Wyspy odcięte od świata
Skutki erupcji podwodnego wulkanu Hunga Tonga na Pacyfiku dotarły do Japonii, Stanów Zjednoczonych, a nawet do... Polski. Jak podają amerykańskie media, wybuch uszkodził podwodny kabel, zapewniający wyspom archipelagu Tonga łączność z internetem. Centrum Ostrzegania przed Tsunami Pacyfiku (PTWC) poinformowało jednak w niedzielę, że zagrożenie przed falami tsunami, powstałymi w wyniku eksplozji, minęło.
Po ogromnej eksplozji podwodnego wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai, położonego w pobliżu archipelagu Tonga, wyspy pozostają całkowicie odcięte od świata.
Przypomnijmy, że do erupcji doszło w sobotę, 15 stycznia. Agencja Reuters przekazała, że ostrzeżenie przed tsunami wydało m.in. nowozelandzkie centrum zarządzania kryzysowego w Wellington. Erupcja wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai jest kolejną z serii notowanych w ubiegłych tygodniach jego wybuchów.
Wybuch wulkanu Hunga Tonga. Eksplozja uszkodziła kabel internetowy
Jak poinformowała amerykańska stacja CNBC, eksplozja wulkanu Tonga uszkodziła podwodny kabel internetowy, znajdujący się 30 kilometrów od miejsca wybuchu. Wyspom archipelagu Tonga łączność z internetem zapewnia kabel biegnący z Suva, stolicy Fidżi.
Chmury popiołu powstałe po wybuchu powodują zakłócenia połączeń satelitarnych, możliwy jest jedynie przesył fal radiowych.
Według CNBC, łączność z Tonga została utracona w sobotę około godziny 18.40 czasu lokalnego.
Japonia. Ewakuacja ponad 200 tys. osób
Z powodu wybuchu wulkanu Tonga co najmniej 210 tys. mieszkańców Japonii otrzymało od władz lokalnych nakaz ewakuacji z powodu zagrożenia tsunami - poinformowała w niedzielę agencja informacyjna Kyodo.
Nakaz dotyczył mieszkańców szeregu obszarów w północno-wschodnich prefekturach Aomori, Iwate i Miyagi, Chiba, Kochi, a także południowo-zachodnia Miyazaki i Kagoshima. Prefektury te znajdują się na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Ponadto odwołano 27 lotów krajowych, zakazano lądowań i startów w strefie możliwego uderzenia żywiołów.
W niedzielę Japońska Agencja Meteorologiczna odwołała natomiast stan zagrożenia po 14 godzinach.
Zobacz też: Wulkan Semeru znowu aktywny. Nagranie z Indonezji
Zagrożenie tsunami w Kalifornii
Zagrożenie ogłoszono również w Stanach Zjednoczonych. Władze ostrzegły w sobotę m.in. mieszkańców Kalifornii, w tym San Diego, przed tsunami, które może tam dotrzeć w wyniku erupcji podwodnego wulkanu, odległego o ok. 8600 km od zachodniego wybrzeża USA.
Jak podała telewizja FOX, fale wywołane przez erupcję wulkanu zaczęły docierać do kalifornijskiego wybrzeża w sobotę rano. Ich wielkość oszacowano na jedynie od 30,5 cm do ok. 1 metra. Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) w Los Angeles zwracała jednak uwagę, że mogą tworzyć przez wiele godzin niebezpieczne prądy.
Władze San Diego wzywały mieszkańców, aby trzymali się z dala od wody, oddalili od plaży, jak również opuścili porty i mariny.
"Spodziewane jest tsunami zdolne do wytworzenia silnych prądów niebezpiecznych dla pływaków, łodzi i struktur przybrzeżnych. Nie udawajcie się na wybrzeże, aby obserwować tsunami. Bądźcie uczuleni na instrukcje od lokalnych urzędników ds. zarządzania kryzysowego" - tweetowało NWS w San Diego.
Zagrożenie tsunami minęło
W niedzielę agencja AFP podała komunikat Centrum Ostrzegania przed Tsunami Pacyfiku (PTWC) informujący o tym, że utrzymujące się kilkanaście godzin zagrożenie tsunami po wybuchu Tonga minęło.
"Opierając się na wszystkich dostępnych danych, zagrożenie tsunami z powodu tej erupcji wulkanu już minęło" - oświadczyło PTWC, wzywając władze strefy przybrzeżnej do "określenia, kiedy można bezpiecznie wznowić normalne działania".
Fala uderzeniowa dotarła do Polski
Jako ciekawostkę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że "fala uderzeniowa (ciśnienie powietrza), powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku, dotarła na Kasprowy Wierch o godzinie 20:23 czasu lokalnego".
Źródło: PAP, Andrzej Dobrowolski/PAP, CNBC, Twitter, IMGW
Przeczytaj także: