Wybory władz Konferencji Episkopatu Polski
W Warszawie rozpoczyna się 326. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, na którym zostanie wybrany nowy przewodniczący i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu. Przewodniczenie Konferencji zakończy Prymas Polski, kardynał Józef Glemp.
W wyborze nowego przewodniczącego może wziąć udział 101 biskupów. W głosowaniu nie biorą udziału biskupi seniorzy, czyli biskupi na emeryturze.
Kandydatem na przewodniczącego może być jeden z 44. biskupów diecezjalnych, wyłączając nowego biskupa świdnickiego, ksiedza profesora Ignacego Deca, który jest jeszcze biskupem nominatem. Kardynał Glemp nie może kandydować, gdyż sprawował funkcję przez dwie kadencje.
Rzecznik Episkopatu, ksiądz Józef Kloch powiedział Pierwszemu Programowi Polskiego Radia, że jeśli przewodniczący Konferencji Episkopatu nie zostanie wybrany w pierwszej turze głosowania, to będą jeszcze dwie tury. Do ostatniej tury przejdą dwaj kandydaci, którzy uzyskali najwięcej głosów. Gdyby w trzeciej turze otrzymali tyle samo głosów, to przewodniczącym zostanie ten, który jest starszy święceniami.
Ksiądz Józef Kloch przyznał, że na nowym przewodniczącym Episkopatu spocznie odpowiedzialność za kondycję Kościoła po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Podkreślił jednak, że zadania Kościoła są znane i określone. "Tu nie będzie rewolucji. Bez przewrotu i czegoś szczególnego"- powiedział ksiądz Kloch. Dodał, że Konferencja Episkopatu zajmie się też przygotowaniem wiernych do wejścia do Unii. Za właściwy środek takiego przygotowania rzecznik Episkopatu uznał modlitwę. Ksiądz Kloch dodał, że biskupom nie są obojętne najnowsze wydarzenia i tendencje w Polsce i w Kościele.
Metropolita gdański, arcybiskup Tadeusz Gocłowski powiedział, że rozdzielone zostaną funkcje prymasa Polski i przewodniczącego Konferencji Episkopatu. Arcybiskup podkreślił, że przewodniczący Konferencji Episkopatu jest wybierany we wszystkich krajach poza Włochami, gdzie mianuje go papież.
Konferencja Episkopatu omówi też tematy podejmowane podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Konferencji Episkopatu Polski oraz problemy Polonii i Polaków za granicą. Jutro, drugiego dnia obrad, o 13 biskupi będą celebrować w katedrze warszawskiej mszę świętą z okazji 25-lecia sakry biskupiej prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa.
Ewa Hołubowicz/Małgorzata Kaliszewska/Radio Gdańsk