Trwa ładowanie...

Wybory w IPN. Prezes Jarosław Szarek podjął decyzję

Obecny szef Instytutu Pamięci Narodowej nie ubiega się o ponowny wybór na to stanowisko - wynika z nieoficjalnych ustaleń RMF FM. Nazwiska Jarosława Szarka ma nie być na liście kandydatów, którzy chcą kierować instytucją od lipca.
Share
Wybory w IPN. Prezes Jarosław Szarek podjął decyzję
Wybory w IPN. Prezes Jarosław Szarek podjął decyzjęŹródło: East News, Fot: Piotr Molecki, REPORTER
d3gq66f

Prezes IPN Jarosław Szarek, którego kadencja kończy się w lipcu, nie zgłosił nawet swojej kandydatury w trwającym właśnie konkursie - podaje RMF FM, powołując się na nieoficjalne źródła w Instytucie. W konkursie uczestniczy pięciu kandydatów. Ich nazwiska zostaną upublicznione już niebawem.

Informując o decyzji Szarka w sprawie rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencją, stacja przypomina ostatnie kontrowersje wokół IPN.

Chodzi o powołanie na p.o. dyrektora oddziału Instytutu we Wrocławiu Tomasza Greniucha - związanego z narodowcami i sfotografowanego podczas wznoszenia pozdrowień uznawanych za faszystowskie.

d3gq66f

Zobacz też: Incydent podczas lotu prezydenta. Kulisy dziennikarskiego śledztwa

Greniuch został powołany jako pełniący obowiązki, bo dzięki temu szef IPN nie musiał konsultować swojej decyzji z Kolegium Instytutu. Po tym, jak oburzenie opinii publicznej wywołały zdjęcia Tomasza Greniucha, prezes IPN stwierdził, że nic nie wiedział o przeszłości swojego podwładnego.

Wybory w IPN. Prezes Jarosław Szarek podjął decyzję

Jak wyjaśnia RMF FM, w Instytucie można nieoficjalnie usłyszeć, że przed konkursem Szarkowi jasno przekazano, że nie może liczyć na wsparcie polityczne.

Pięcioletnia kadencja prezesa IPN upływa w lipcu, a wskazanego przez Kolegium kandydata na szefa Instytutu ostatecznie powołuje Sejm za zgodą Senatu.

Wcześniej jednak zgłoszeni kandydaci są opiniowani przez koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3gq66f

Podziel się opinią

Share
d3gq66f
d3gq66f
Więcej tematów