Trwa ładowanie...
13-10-2014 02:15

Wybory w Bośni. Prezydium państwa obsadzą nacjonaliści?

Według częściowych wyników niedzielnych wyborów powszechnych w Bośni i Hercegowinie, przedstawicielami poszczególnych narodowości w trzyosobowym prezydium państwa zostaną zapewne politycy nacjonalistyczni z rozbieżnymi wizjami przyszłości kraju.

Wybory w Bośni. Prezydium państwa obsadzą nacjonaliści?Źródło: PAP/EPA, fot: Jasmin Brutus
d12q0wd
d12q0wd

Może to spowodować dalsze rozprzęganie się aparatu państwowego w sytuacji, gdy Bośnia wciąż nie jest w stanie przezwyciężyć następstw krwawej wojny międzyetnicznej z lat 1992-95.

Z dotychczas przeliczonych głosów najwięcej padło ich na Bakira Izetbegovicia, Dragana Czovicia i Żeljkę Cvijanović, którzy ubiegają się odpowiednio o przedstawicielstwo Muzułmanów (Bośniaków), Chorwatów i Serbów w prezydium.

Izetbegović opowiada się za Bośnią jako silnym jednolitym państwem, czego nie popiera oboje jego potencjalnych partnerów w prezydium. Czović chce formalnego wyodrębnienia chorwackiej części obecnej federacji muzułmańsko-chorwackiej - jednej z dwóch obok Republiki Serbskiej (RS) części składowych Bośni i Herecegowiny. Natomiast obecna premier RS Cvijanović postuluje całkowity podział państwa.

d12q0wd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12q0wd
Więcej tematów