Trwa ładowanie...
d1x1at2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wybory w Bośni. Prezydium państwa obsadzą nacjonaliści?

Według częściowych wyników niedzielnych wyborów powszechnych w Bośni i Hercegowinie, przedstawicielami poszczególnych narodowości w trzyosobowym prezydium państwa zostaną zapewne politycy nacjonalistyczni z rozbieżnymi wizjami przyszłości kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bakir Izetbegović
Bakir Izetbegović (PAP/EPA, Fot: Jasmin Brutus)
d1x1at2

Może to spowodować dalsze rozprzęganie się aparatu państwowego w sytuacji, gdy Bośnia wciąż nie jest w stanie przezwyciężyć następstw krwawej wojny międzyetnicznej z lat 1992-95.

Z dotychczas przeliczonych głosów najwięcej padło ich na Bakira Izetbegovicia, Dragana Czovicia i Żeljkę Cvijanović, którzy ubiegają się odpowiednio o przedstawicielstwo Muzułmanów (Bośniaków), Chorwatów i Serbów w prezydium.

Izetbegović opowiada się za Bośnią jako silnym jednolitym państwem, czego nie popiera oboje jego potencjalnych partnerów w prezydium. Czović chce formalnego wyodrębnienia chorwackiej części obecnej federacji muzułmańsko-chorwackiej - jednej z dwóch obok Republiki Serbskiej (RS) części składowych Bośni i Herecegowiny. Natomiast obecna premier RS Cvijanović postuluje całkowity podział państwa.

d1x1at2

Podziel się opinią

Share

d1x1at2

d1x1at2
Więcej tematów