Wybory prezydenckie 28 czerwca. Nieoficjalnie: PiS brał pod uwagę wcześniejsze terminy przeprowadzenia wyborów

Wybory 2020. Według informacji Wirtualnej Polski, marszałek Sejmu Elżbieta Witek pierwotnie chciała zarządzić wybory prezydenckie na 14 lub 21 czerwca. Ostatecznie pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca - oficjalnie ogłosiła w środę pani marszałek. Zdecydowały o tym przede wszystkim przeciągające się prace Senatu nad ustawą o organizacji wyborów prezydenckich.

Wybory prezydenckie 28 czerwca. Nieoficjalnie: PiS brał pod uwagę wcześniejsze terminy przeprowadzenia wyborów
Źródło zdjęć: © PAP
Michał Wróblewski

O tym, że marszałek Sejmu - a tym samym Prawo i Sprawiedliwość - brała pod uwagę wcześniejsze terminy wyborów w czerwcu, dotąd media nie informowały. W kuluarach pojawiała się data 21 czerwca - mówił o niej wicemarszałek Senatu Michał Kamiński - ale o takim terminie politycy PiS w mediach nie wspominali.

Ostatecznie wybory odbędą się 28 czerwca. Ewentualna druga tura wyborów zostanie przeprowadzona 12 lipca.

Znamy datę wyborów prezydenckich. Prace Senatu zweryfikowały plany PiS

Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy przekonywali, że wybory muszą odbyć się najpóźniej na przełomie czerwca i lipca. Sam Jarosław Kaczyński wskazywał 28 czerwca jako ten termin, w którym pierwsza tura wyborów prezydenckich musi odbyć się najpóźniej.

Z rozmów Wirtualnej Polski z politykami PiS wynika jednak, że Elżbieta Witek miała pierwotnie zamiar zarządzić wybory wcześniej - 14 lub 21 czerwca.

Ostatecznie o tym, że wybory odbędą się 28 czerwca, zdecydowały przeciągające się prace Senatu - dowiaduje się WP.

Izba wyższa - w której większość ma opozycja - prace nad ustawą o organizacji wyborów prezydenckich zakończyła w tym tygodniu.

Sejm ustawę uchwalił we wtorek.

Jak słyszymy od osób z otoczenia marszałek Witek, PiS spodziewało się, że Platforma Obywatelska wymieni kandydata na prezydenta. Tym ostatecznie zostanie Rafał Trzaskowski. Nowy kandydat będzie miał około tygodnia na zebranie 100 tys. podpisów i zarejestrowanie komitetu wyborczego.

Wybory prezydenckie 2020. Jest data. Witek: Mówiłam, że nie będę zwlekać. Wybory 28 czerwca

- Przegłosowaliśmy poprawki Senatu do ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku. Mówiłam na ostatniej konferencji, że nie będę zwlekać z ogłoszeniem daty wyborów - powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Jak przyznała: - Otrzymałam informację od PKW o pozytywnym zaopiniowaniu kalendarza wyborczego, który przedstawiłam. Prawo wyborcze to jedno z podstawowych praw każdego obywatela i nie może być tak, że jakakolwiek partia polityczna uznaje, że ona ma prawo decydować, czy wybory prezydenckie się odbędą i w jakim terminie, a mieliśmy z tym do czynienia mniej więcej od początku marca - zarzucała opozycji Elżbieta Witek.

Wcześniej stwierdziła, że PiS był przygotowany na wybory 10 maja. - Kampania cały czas trwała i wybory 10 maja powinny się były odbyć. Byliśmy na to przygotowani. Jednocześnie zwracaliśmy uwagę na dwie kwestie. Pierwsza, najważniejsza to zabezpieczenie zdrowia i życia Polaków, bo to było najważniejsze od samego początku trwania epidemii, a z drugiej strony staramy się działać szybko i skutecznie, na tyle skutecznie, żeby przeciwdziałać zwalnianiu pracowników, żeby wspierać przedsiębiorców, chronić nasz przemysł i gospodarkę - mówiła w środę marszałek Elżbieta Witek.

Ostatecznie wybory odbędą się 28 czerwca. Polacy zagłosują w lokalach wyborczych i korespondencyjnie.

Jest stanowisko PKW w sprawie kalendarza wyborczego. Wybory prezydenckie 28 czerwca

Jak poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, na dzisiejszym nocnym posiedzeniu Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy.

W piątek 5 czerwca minie termin na zawiadamianie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, a także o uczestnictwie w wyborach przez komitety wyborcze, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami prezydenta zarządzonymi na 10 maja.

Z kolei 10 czerwca minie termin na zgłaszanie do PKW kandydatów na prezydenta, a także ponowne zgłaszanie kandydatów przez pełnomocników wyborczych komitetów, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja i które zawiadomiły PKW o zamiarze uczestnictwa w wyborach zarządzonych na 28 czerwca 2020 r. Oznacza to, że do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć wymagane 100 tys. podpisów poparcia.

Do 12 czerwca pełnomocnicy wyborczy będą mogli zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, zaś obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane przez komisarzy wyborczych do 15 czerwca.

13 czerwca minie termin na zgłaszanie konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą, a 16 czerwca na zgłaszanie komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1267)