Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski: wygram te wybory
Nie milkną echa wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy i polityków PiS na temat "ideologii LGBT". Wzbudziły one oburzenie wielu środowisk. - Żądamy kategorycznie szacunku dla każdego człowieka - mówiły weteranki Powstania Warszawskiego na wspólnej konferencji z Rafałem Trzaskowskim. Sam kandydat na prezydenta miał okazję po raz kolejny odpowiedzieć na pytanie zagranicznego korespondenta.
- Nasza walka w czasie Powstania Warszawskiego była wynikiem tego, że Niemcy niszczyli naszą człowieczą godność. Dzielili ludzi na tych, którzy nie mieli prawa żyć - Żydzi, homoseksualiści, inni kolorowi. Każdy człowiek ma swoją godność, prawo, by go szanowano - mówiła podczas konferencji Wanda Traczyk-Stawska, walcząca w powstaniu żołnierka i przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy.
- Obserwowaliśmy przez ostatnie dni z niepokojem, co się dzieje w kampanii wyborczej. Nie ma zgody na to, żeby jednych napuszczać na drugich - mówił obecny na konferencji Rafał Trzaskowski. - Silny prezydent powinien walczyć z mową nienawiści, stygmatyzowania kogokolwiek. Ale mówiłem także o potrzebie wspólnoty. Myśmy tego zapomnieli, a powstańcy nas tego uczą - dodał.
Trzaskowski odpowiedział także na kilka pytań dziennikarzy, niezwiązanych z tematem konferencji. Dziennikarz TVP Info chciał wiedzieć m.in., czy kandydat KO jest za przyjęciem w Polsce waluty euro. - Ja nie jestem prezydentem Andrzejem Dudą, żeby podejmować decyzje bez konsultacji, bez namysłu. Dzisiaj wiadomo, że ani Polska, ani Unia Europejska nie jest gotowa na tego typu posunięcie - stwierdził Trzaskowski.
Zobacz także: Wybory 2020. Prof. Monika Płatek o starcie Rafała Trzaskowskiego. "Zmieniłam zdanie"
Kandydat KO przekonywał, że teraz trzeba zająć się "walką z kryzysem, walką o każde miejsce pracy”. - Później, po głębokich analizach, po tym, jak stwierdzimy ponad wszelką wątpliwość, że UE jest do tego gotowa, że nasza gospodarka jest do tego gotowa, wtedy dopiero można podejmować odpowiedzialną decyzję - dodał.
#
Szansę na zadanie pytania dostał także korespondent AFP. Zapytał Trzaskowskiego między innymi o jego pozew przeciwko TVP, a także o to jak kampania wyborcza zmieniła Polskę. Chciał także wiedzieć, czy Trzaskowski ma nadzieję na wygranie wyborów, a jeśli tak, to dlaczego.
Zmieniło się wiele - mówił po angielsku Trzaskowski. - Myślę, że coraz więcej ludzi w Polsce zdaje sobie sprawę, że rząd nie pomaga osobom poszkodowanym przez koronawirusa, a wiele decyzji jest podejmowanych chaotycznie. Wielu z nich zostało zostawionych samym sobie w zmaganiach z tą trudną rzeczywistością - dodał.
- Większość osób widzi, że wiele z obietnic rządu nie zostało spełnionych i nie ma on kontroli nad tym, co dzieje się choćby w sferze ekonomii - stwierdził kandydat KO. - Myślę, że nastroje społeczne się zmieniają, czuję, to każdego dnia na ulicach polskich miast i wsi. Uważam, że wygram te wybory właśnie dlatego, że ludzie mają dość niekompetencji tego rządu - odparł.
#
To już kolejna wypowiedź Rafała Trzaskowskiego dla zagranicznych mediów. We wtorek odpowiadał na pytania dziennikarz Reutersa, dotyczące ostatniego materiału TVP o restytucji mienia żydowskiego oraz rozdziału państwa i Kościoła. Także i w tym przypadku kandydat KO odpowiadał po angielsku.
- Mam duży szacunek do tradycji, ale byłem ministrem administracji i byłem odpowiedzialny za kontakty państwa z Kościołem. Musi dojść do rozdziału. Zamierzamy umożliwić obywatelom podjęcie decyzji, czy przeznaczą niewielką część podatku, jeden procent, na Kościół lub wyznanie - zapowiedział kandydat na prezydenta.
Odnosząc się do materiału TVP o mieniu żydowskim, stwierdził, że "jest zaskoczony tym, że partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość i jej telewizja próbują wprowadzić tak delikatny temat do kampanii wyborczej". Stwierdził, że powinien on zostać przedyskutowany, biorąc pod uwagę "interes państwa", w taki sposób, by "nie wywoływało to problemów".