Trwa ładowanie...
ds78d2y

Wybory prezydenckie 2020. Jarosław Gowin zapowiada rozmowy z opozycją

- Takie przepisy są nam potrzebne, niezależnie od tego, kiedy będą wybory - skomentował ideę głosowania korespondencyjnego Jarosław Gowin. I zaznaczył, że będzie rozmawiać jeszcze w piątek m.in. z marszałkiem Tomaszem Grodzkim na temat zmian w konstytucji. Wicepremier przypomniał, że jego propozycje uznał za realne m.in. prof. Andrzej Zoll.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie. Jarosław Gowin postawił się Jarosławowi Kaczyńskiemu
Wybory prezydenckie. Jarosław Gowin postawił się Jarosławowi Kaczyńskiemu (Getty Images, Fot: ARTUR WIDAK)
ds78d2y

- Czym innym jest termin 10 maja - uważam, że nierealny - a czym innym kwestia głosowania korespondencyjnego. Takie przepisy są nam potrzebne, niezależnie od tego, kiedy będą wybory - powiedział w rozmowie z Polsat News Jarosław Gowin.

Zapewnił, że Zjednoczona Prawica nadal będzie "dobrze służyła Polakom". Dodał, że w sprawie wyborów wyłącznie korespondencyjnych Porozumienie nie chce przedstawiać jeszcze ostatecznej decyzji. Jego politycy zdecydują o tym podczas telekonferencji.

Gowin podkreślił, że jedyny sposób na przesunięcie terminu wyborów, na który opozycja ma wpływ, to zmiana konstytucji. Powiedział, że jeszcze w piątek wieczorem będzie rozmawiał na ten temat z m.in. marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. - Dzisiaj przedstawiliśmy projekt, który może zadowolić wszystkich - podkreślił.

ds78d2y

Zobacz też: Szachy polityczne prezesa PiS. "Czas przestać o nich myśleć"

Wicepremier zaznaczył, że z badań, którymi dysponuje, wynika, że epidemia "w kwietniu będzie narastać". - Czekam z wielką uwagą na stanowiska ministra Szumowskiego. Ja mam w tej kwestii wyrobione zdanie - zaznaczył. I dodał, że ewentualne przesunięcie wyborów na jesień nie poprawiłoby ich bezpieczeństwa. Zaznaczył też, że Szumowski "nie rekomenduje wprowadzenia stanu klęski żywiołowej". - Nie potrzebuje przepisów zawartych w tych przepisach - doprecyzował później w rozmowie z TVN24.

Wybory prezydenckie 2020. Jarosław Gowin o swoim projekcie. "Trudny"

- Jarosław Kaczyński zapewnił mnie, że posłowie PiS podpiszą się pod projektem zmian w konstytucji - dodał Gowin w Posat News. Wicepremier w programie powołał się na rozmowę dziennikarza WP Marcina Makowskiego z byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzejem Zollem. - Sama idea rozszerzenia kadencji głowy państwa nie jest (...) pozbawiona sensu i można się nad nią realnie zastanawiać - powiedział prof. Zoll.

ds78d2y

W rozmowie z TVN24 Gowin dodał, że jego projekt oddaje decyzję nt. wyborów w ręce opozycji. - W tej sprawie obóz rządowy jest zróżnicowany - powiedział. I przyznał, że jest to "trudny" projekt, który PiS zdecydował się poprzeć "dopiero po namyśle".

Wicepremier podkreślił, że z informacji zebranych przez zespoły ekspertów wynika, że bezpieczny termin wyborów jest za 2 lata. Powiedział też, że jego czwartkowa rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim trwała "15 minut".

Czy wicepremier odejdzie z rządu, jeśli wybory jednak się odbędą 10 maja? - Trzeba się kierować swoim sumieniem i odpowiedzieć na to pytanie we właściwym momencie i we właściwej formie. Na pewno nie w wywiadzie telewizyjnym - powiedział.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ds78d2y

Podziel się opinią

Share
ds78d2y
ds78d2y
Więcej tematów