Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Jadwiga Emilewicz przedstawiła nowy projekt ustawy o wyborach

Jadwiga Emilewicz, Łukasz Schreiber i prof. Przemysław Czarnek przedstawili nowy projekt ustawy o wyborach prezydenckich. Jak zapewniają, nowy projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom opozycji.

Wybory prezydenckie 2020. Jadwiga Emilewicz przedstawiła nowy projekt ustawy o wyborachŹródło: PAP
d13bj9e
d13bj9e

Konferencja odbyła się w Sejmie o godzinie 19. Minister Jadwiga Emilewicz, Łukasz Schreiber i poseł Przemysław Czarnek przedstawili nowy projekt ustawy o wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie 2020. Jadwiga Emilewicz przedstawiła nowy projekt PiS

- Projekt ten był współtworzony z szerokim gronem ekspertów. Projekt ustawy chlelibyśmy dziś opublikować na stronach sejmu. Słysząc różne komentarze ze strony opozycji wierzymy, że uda nam się uzyskać właściwy poziom współpracy - mówiła Jadwiga Emilewicz. Projekt ustawy pojawił się na stronie Sejmu chwilę po godzinie 20.

Jak dodał poseł Przemysław Czarnek, projekt zakłada głosowanie z możliwością oddania głosu korespondencyjnie. - Każdy będzie mógł zagłosować korespondencyjnie, zgłaszając chęć gminie na 12 dni przed terminem Działać będą też lokale wyborcze, obstawione przez komisje wyborcze - mówił Czarnek. - Tym samym wypełniamy większość postulatów opozycji. To przywrócenie pełnej roli PKW i przywrócenie mieszanego trybu głosowania - tłumaczył poseł PiS.

sejm
Źródło: sejm, fot: sejm

Zobacz też: Wyborów 10 maja nie będzie. Kto kogo ograł?

Wybory prezydenckie 2020. Jadwiga Emilewicz o projekcie: Chcemy, by wypełnił próżnię legislacyjną

Zdaniem Emilewicz, projekt przygotowany przez rząd oraz zespół ekspertów, odpowie oczekiwania wszystkich stron w Sejmie. - Chcieliśmy, by wypełnił próżnię legislacyjną, jaka powstała w wyniku chaosu wyborczego. Nikt tego nie przewidział, dlatego wychodzimy naprzeciw i przekazujemy nowy projekt ustawy ws. wyborów prezydenckich - mówiła wicepremier.

d13bj9e

Głos zabrał też Łukasz Schreiber. - Uchwała PKW pozwala na otwarcie dość szybkiej drogi do wyboru prezydenta. Dlatego składamy ten projekt, który wychodzi naprzeciw oczekiwań opozycji - tłumaczył minister.

Wybory 2020. Łukasz Schreiber: Obecni kandydaci, po ponownym zgłoszeniu, zostaną zarejestrowani

Jak dodał, kandydaci zgłoszeni w wyborach prezydenckich, które zarządzone były na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu zostają uznani za zarejestrowanych w wyborach w kolejnym terminie.

Projekt PiS ws. wyborów prezydenckich zakłada też uchylenie ustawy z 6 kwietnia. Ta stanowi, że wybory prezydenckie 2020 r. odbędą się wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d13bj9e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13bj9e
Więcej tematów