Trwa ładowanie...
d2v8x4m

Wybory prezydenckie 2020. Gdzie zagłosujemy korespondencyjnie? Ministerstwo Zdrowia ogłosiło dwie gminy

Wybory prezydenckie 2020. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał Państwowej Komisji Wyborczej swoje rekomendacje dotyczącego tego, w których regionach kraju będzie można głosować wyłącznie w sposób korespondencyjny. Takie głosowanie zostanie przeprowadzone w dwóch gminach. Chodzi o Baranowo (województwo wielkopolskie) i Marklowice (województwo śląskie).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak
Wybory prezydenckie 2020. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak (Newspix)
d2v8x4m

Podczas posiedzenia Państwowej Komisji Wyborczej zostały zaopiniowane rekomendacje Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego. Szumowski zawarł w nich informacje na temat tego, w których regionach Polacy będą mogli głosować tylko i wyłącznie w sposób korespondencyjny.

Jak przekazało Ministerstwo Zdrowia wybory wyłącznie w formie korespondencyjne zostaną przeprowadzone w dwóch gminach, w których tzw. wskaźnik zapadalności przekracza 100 na 10 000 mieszkańców. Chodzi o Baranowo (województwo wielkopolskie) i Marklowice (województwo śląskie).

Obie gminy należą do powiatów, w których Ministerstwo Zdrowia notuje wysoki wskaźnik liczby aktywnych przypadków, tj. powiatu kępińskiego oraz powiatu wodzisławskiego.

d2v8x4m

Głosowanie tradycyjne niebezpieczne

Pierwsza tura tegorocznych wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 28 czerwca. A druga - jeżeli będzie konieczna - dwa tygodnie później, czyli w niedzielę 12 lipca. Wybory będą miały charakter mieszany - Polacy na prezydenta głosować będą mogli w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie.

Wyznaczenie regionów, w których będzie można głosować tylko w sposób korespondencyjny, jest - według Ministerstwa Zdrowia - konieczne z powodu epidemii koronawirusa. W niektórych gminach tradycyjne głosowanie nadal może być niebezpieczne.

PKW po zaopiniowaniu rekomendacji Szumowskiego przyjęła uchwałę, na podstawie której, w dwóch regionach Polski nie będzie możliwości zagłosować w tradycyjny sposób.

d2v8x4m

PKW uchwałę musiała przyjąć uchwałę najpóźniej siedem dni przed wyborami prezydenckimi.

Zobacz też: Strefa, nad którą rząd nie ma kontroli

Czytaj też: Koronawirus. Raport z frontu, dzień piąty. Po omacku

d2v8x4m

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2v8x4m

Podziel się opinią

Share
d2v8x4m
d2v8x4m
Więcej tematów