WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
meksyk
02-07-2006 (04:55)

Wybory parlamentarne i prezydenckie w Meksyku

Meksykanie wybierają swego prezydenta oraz skład nowego parlamentu. W walce o fotel prezydenta zmierzą się: kandydat lewicy Andres
Manuel Lopez Obrador i prawicy Felipe Calderon. Wybranych też zostanie 500 członków Izby Deputowanych, 128 senatorów, 3 gubernatorów i burmistrz stolicy - miasta Meksyk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Wybory prezydenckie zapowiadają się jako najbardziej zacięte w historii Meksyku. Zwycięstwo Obradora oznaczałoby dalsze umocnienie się lewicy w krajach Ameryki Łacińskiej, z których Brazylia, Argentyna, Wenezuela i Boliwia już obecnie znajdują się pod rządami lewicy lub centrolewicy.

Ostatnie sondaże dawały niewielką przewagę, rzędu 2-5%, Lopezowi Obradorowi nad Felipe Calderonem. Trzeci kandydat - Roberto Madrazo z Partii Instytucjonalno-Rewolucyjnej (PRI) - znajduje się daleko w tyle.

Zdaniem analityków, w wyborach do parlamentu należy oczekiwać dużych strat stanu posiadania Partii Instytucjonalno-Rewolucyjnej na rzecz rywali - prawicowej Partii Akcji Narodowej i lewicowej Partii Rewolucji Demokratycznej.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP