Wybory do Europarlamentu 2019. Jak sprawdzić poglądy partii politycznych?

Przed oddaniem głosu w wyborach do Europarlamentu, warto poznać poglądy partii politycznych. Wbrew pozorom może to nie być zadanie łatwe, szczególnie gdy partia lub komitet nie mają w interesie podania wprost odpowiedzi na konkretne pytania. Często spotykanym zjawiskiem jest ukrywanie dokumentów programowych głęboko na stronach internetowych, dopasowywanie przekazu do chwilowych nastrojów społecznych lub po prostu niewyrażanie stanowiska w wybranych kwestiach.

Wybory do Europarlamentu 2019. Jak sprawdzić poglądy partii politycznych?
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara

24.05.2019 | aktual.: 24.05.2019 14:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wybory do Europarlamentu 2019. Dlaczego warto znać program partii politycznej?

Znajomość poglądów partii politycznych jest szczególnie ważna przed wyborami, ponieważ wiedza na temat pełnych i aktualnych programów partii będzie pomocna przy wyborze ugrupowania, na które oddamy swój głos. Według przeprowadzonych kilka lat temu na zlecenie Fundacji Batorego przez pracownię CBOS badań, aż 62% osób zgodziło się ze stwierdzeniem, że „ogólnie rzecz biorąc, w Polsce podczas wyborów nikt nie dba o to, by dostarczyć zwykłym ludziom wszystkie informacje niezbędne do dokonania mądrego wyboru”. Oznacza to, że większość wyborców czuje się niedoinformowana, a skutkiem takiego stanu rzeczy jest między innymi niska frekwencja wyborcza - w ostatnich wyborach Europarlamentu w 2014 roku było to 23,83%, co dało Polsce trzeci najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej.

Wybory do Europarlamentu 2019. Informacje o poglądach partii politycznych

Istnieją jednak środowiska, które działają na rzecz upowszechnienia wiedzy o prawdziwych poglądach partii politycznych i umożliwienia obywatelom oddania świadomego, zgodnego z własnymi przekonaniami głosu. Przykładem takiej inicjatywy jest Latarnik Wyborczy – internetowe narzędzie przygotowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wypełnienie składającego się z 24 zamkniętych pytań testu zajmuje kilka minut i pozwala nie tylko porównać swoje poglądy z faktycznymi deklaracjami komitetów wyborczych, ale również zapoznać się z przygotowanymi przez partie szczegółowymi wyjaśnieniami. Latarnik Wyborczy wypełnić można na stronie latarnikwyborczy.pl.

Materiał edukacyjny dotyczący wyborów do Europarlamentu został przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)