Trwa ładowanie...

Jak oddać ważny głos w wyborach 2023? Jak wygląda karta do głosowania?

Wybory parlamentarne trwają, lokale wyborcze otwarte są od godziny 7 do godziny 21. W jaki sposób wypełnić kartę wyborczą, by oddać ważny głos? Państwowa Komisja Wyborcza publikuje czytelną instrukcję.

Wybory 2023. Jak oddać ważny głos?Wybory 2023. Jak oddać ważny głos?Źródło: East News
d843c4r
d843c4r

Podczas wyborów parlamentarnych w każdym lokalu wyborczym wyborcy będą otrzymywać dwie karty do głosowania. Pierwsza z nich będzie zawierać listę kandydatów ubiegających się o miejsca w Sejmie, natomiast druga będzie prezentować nazwiska osób, które starają się o mandat senatorski.

Każda z tych kart powinna być opatrzona stemplem obwodowej komisji wyborczej, a także posiadać wydrukowaną pieczęć komisji okręgowej.

Tak wyglądają karty do głosowania w wyborach 2023 i referendum 2023 PKW
Tak wyglądają karty do głosowania w wyborach 2023 i referendum 2023Źródło: PKW, fot: PKW

Karta do głosowania w wyborach do Sejmu zawiera listy z kandydatami na posłów - każda z list ma podany numer i nazwę.

Tak wygląda karta do głosowania w wyborach do Sejmu. To przykładowa karta - na tej otrzymanej w lokalu wyborczym pojawiają się nazwy komitetów wyborczych oraz imiona i nazwiska kandydatów PKW
Tak wygląda karta do głosowania w wyborach do Sejmu. To przykładowa karta - na tej otrzymanej w lokalu wyborczym pojawiają się nazwy komitetów wyborczych oraz imiona i nazwiska kandydatówŹródło: PKW, fot: PKW

Nieco inaczej wygląda karta do głosowania w wyborach do Senatu. Różnicą jest tło - nazwiska kandydatów są na żółtym (a nie szarym jak na karcie do głosowania w wyborach do Sejmu).

Tak wygląda wzór karty do głosowania w wyborach do Senatu PKW
Tak wygląda wzór karty do głosowania w wyborach do SenatuŹródło: PKW, fot: PKW

Jednak karty do głosowania na kandydatów do Sejmu i Senatu to nie wszystko, co otrzymają wyborcy. Dodatkowo, będą oni mieli do dyspozycji jedną kartę referendalną.

Tak wygląda karta do głosowania w referendum PKW
Tak wygląda karta do głosowania w referendum Źródło: PKW, fot: PKW

Co istotne, wyborca ma prawo odmówić przyjęcia zarówno karty referendalnej, jak i karty z listami kandydatów do Sejmu lub Senatu.

d843c4r

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowy bat na kierowców. W Bydgoszczy wpadali jeden za drugim

Karty wyborcze z listami kandydatów do Sejmu prezentują wyborcom spis osób, które kandydują w wyborach z ramienia komitetów zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym.

Gdy wyborca decyduje się na oddanie głosu w wyborach do Sejmu, na liście powinien zaznaczyć tylko jednego kandydata, stawiając przy jego nazwisku znak "X", czyli dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

d843c4r

Warto podkreślić, że taki sposób oddania głosu oznacza, że wyborca popiera zarówno konkretnego kandydata, jak i całą listę wyborczą, z której ten kandydat pochodzi.

Jak oddać ważny głos?

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy głos jest nieważny?

Kwestię nieważności głosów wyborczych reguluje Kodeks wyborczy. Jak wskazuje art. 227 par. 2 i 3 wspomnianej ustawy, za nieważne uznawane są głosy, w przypadku gdy:

  • na karcie do głosowania postawiono znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list kandydatów albo nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list
  • na karcie do głosowania znak "X" postawiono w kratce z lewej strony wyłącznie obok nazwiska kandydata umieszczonego na liście kandydatów, której rejestracja została unieważniona.
d843c4r

Na karcie zawierającej listę nazwisk kandydatów do Senatu RP również należy postawić tylko jeden znak "X". Postawienie znaku przy nazwisku więcej niż jednego kandydata bądź niepostawienie go w ogóle jest równoznaczne z oddaniem głosu nieważnego.

Informacje na temat sposobu oddania ważnych głosów w wyborach znajdują się również na kartach do głosowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d843c4r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d843c4r
Więcej tematów