Jak oddać ważny głos w wyborach 2023? Jak wygląda karta do głosowania?
Wybory parlamentarne trwają, lokale wyborcze otwarte są od godziny 7 do godziny 21. W jaki sposób wypełnić kartę wyborczą, by oddać ważny głos? Państwowa Komisja Wyborcza publikuje czytelną instrukcję.
Podczas wyborów parlamentarnych w każdym lokalu wyborczym wyborcy będą otrzymywać dwie karty do głosowania. Pierwsza z nich będzie zawierać listę kandydatów ubiegających się o miejsca w Sejmie, natomiast druga będzie prezentować nazwiska osób, które starają się o mandat senatorski.
Każda z tych kart powinna być opatrzona stemplem obwodowej komisji wyborczej, a także posiadać wydrukowaną pieczęć komisji okręgowej.
Karta do głosowania w wyborach do Sejmu zawiera listy z kandydatami na posłów - każda z list ma podany numer i nazwę.
Nieco inaczej wygląda karta do głosowania w wyborach do Senatu. Różnicą jest tło - nazwiska kandydatów są na żółtym (a nie szarym jak na karcie do głosowania w wyborach do Sejmu).
Jednak karty do głosowania na kandydatów do Sejmu i Senatu to nie wszystko, co otrzymają wyborcy. Dodatkowo, będą oni mieli do dyspozycji jedną kartę referendalną.
Co istotne, wyborca ma prawo odmówić przyjęcia zarówno karty referendalnej, jak i karty z listami kandydatów do Sejmu lub Senatu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy bat na kierowców. W Bydgoszczy wpadali jeden za drugim
Karty wyborcze z listami kandydatów do Sejmu prezentują wyborcom spis osób, które kandydują w wyborach z ramienia komitetów zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym.
Gdy wyborca decyduje się na oddanie głosu w wyborach do Sejmu, na liście powinien zaznaczyć tylko jednego kandydata, stawiając przy jego nazwisku znak "X", czyli dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.
Warto podkreślić, że taki sposób oddania głosu oznacza, że wyborca popiera zarówno konkretnego kandydata, jak i całą listę wyborczą, z której ten kandydat pochodzi.
Jak oddać ważny głos?
Wybory parlamentarne 2023. Kiedy głos jest nieważny?
Kwestię nieważności głosów wyborczych reguluje Kodeks wyborczy. Jak wskazuje art. 227 par. 2 i 3 wspomnianej ustawy, za nieważne uznawane są głosy, w przypadku gdy:
- na karcie do głosowania postawiono znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list kandydatów albo nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list
- na karcie do głosowania znak "X" postawiono w kratce z lewej strony wyłącznie obok nazwiska kandydata umieszczonego na liście kandydatów, której rejestracja została unieważniona.
Na karcie zawierającej listę nazwisk kandydatów do Senatu RP również należy postawić tylko jeden znak "X". Postawienie znaku przy nazwisku więcej niż jednego kandydata bądź niepostawienie go w ogóle jest równoznaczne z oddaniem głosu nieważnego.
Informacje na temat sposobu oddania ważnych głosów w wyborach znajdują się również na kartach do głosowania.