Trwa ładowanie...
d33pccg

Wybory 2020. Karta do głosowania. Jak poprawnie zagłosować?

Trwa druga tura wyborów prezydenckich 2020. O urząd Prezydenta RP ubiegają się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Sprawdź, co powinno znaleźć się na karcie do głosowania oraz jak prawidłowo zagłosować, żeby głos był ważny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Karta do głosowania. Jak poprawnie zagłosować?
Wybory 2020. Karta do głosowania. Jak poprawnie zagłosować? (Materiały WP)
d33pccg

Wybory 2020. Karta do głosowania

W drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 karta do głosowania zawiera tylko dwa nazwiska kandydatów: Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Na karcie muszą być dwie pieczątki: czerwona pieczątka obwodowej komisji wyborczej oraz pieczątka Państwowej Komisji Wyborczej. Jeśli którejś z pieczątek będzie brakowało, należy to natychmiast zgłosić członkom komisji wyborczej. Jeśli ktoś zagłosuje na karcie bez jednej z tych pieczęci (albo dwóch), to taki głos będzie uznany na nieważny.

d33pccg

Wybory 2020. Jak prawidłowo głosować?

W drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 można zagłosować tradycyjnie lub korespondencyjnie. Do lokalu wyborczego musisz zabrać dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport), który należy okazać komisji przed pobraniem karty do głosowania. Następnie na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego kandydata (muszą to być dwie przecinające się linie). By głos był ważny należy wskazać tylko jednego kandydata na karcie wyborczej.

Jeśli wyborca zdecydował się na głosowanie korespondencyjnie i spełnił wymogi, żeby móc tak zagłosować, otrzymał na adres zameldowania pakiet wyboczy (kartę do głosowania, kopertę do głosowania, oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną i instrukcję jak zagłosować). W dniu drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 osoba, która głosowała korespondencyjnie może przynieść osobiście (lub w jej imieniu inna osoba) kopertę zwrotną z oddanym już głosem na karcie do głosowania. Kartę zwrotną należy przynieść do lokalu wyborczego (od 7:00 do 21:00) zgodnego z adresem zameldowania. Tak samo jak przy tradycyjnym głosowaniu, na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Uwaga, koperty nie wrzucamy do urny, tylko oddajemy ją komisji wyborczej.

Wybory prezydenckie 2020. O której czynne lokale wyborcze?

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 trwa w niedzielę 12 lipca. Lokale wyborcze w całym kraju są czynne od 7:00 do 21:00. W wyjątkowych sytuacjach PKW może zarządzić wydłużenie godzin pracy lokali wyborczych.

d33pccg

Zobacz też: Wybory 2020. Czym jest cisza wyborcza - PKW

d33pccg

Podziel się opinią

Share
d33pccg
d33pccg
Więcej tematów