Trwa ładowanie...
d3msyv6
wybory

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Wyjaśniamy, jak to zrobić

28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie. Jeśli chcesz uczestniczyć w nich i głosować poza miejscem zameldowania, musisz złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców lub dopisanie do spisu wyborców. Wyjaśniamy, jak to zrobić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?
Wybory 2020. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? (Getty Images)
d3msyv6

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców

Kodeks wyborczy umożliwia głosowanie osobom, które mieszkają na stałe w gminie, w której nie są zameldowani. Żeby to zrobić, wystarczy złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. W tym przypadku zostanie się wpisanym do rejestru wyborców na stałe, a nie tylko na czas wyborów prezydenckich. Wniosek można złożyć za pośrednictwem strony internetowej gov.p albo bezpośrednio w urzędzie gminy, w której mieszkasz.

Usługa jest bezpłatna. Urząd decyzję o wpisaniu bądź odmowie wpisania do rejestru wyborców podejmuje w ciągu 5 dni od złożenia wniosku.

d3msyv6

Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców może złożyć osoba, która:

  • skończyła 18 lat i ma prawa wyborcze
  • mieszka na stałe w gminie, w której nie jest zameldowana
  • mieszka na stałe w gminie, ale nigdzie w Polsce nie jest zameldowana

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Jeśli w dniu wyborów będziesz poza gminą, w której jesteś zameldowany (np wakacje albo delegacja), a chcesz wziąć udział w wyborach 2020, to musisz złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Uczynić to można najpóźniej do wtorku 23 czerwca. Dopisanie się do spisu wyborców dotyczy tylko najbliższych wyborów. Spis wyborców przygotowuje się bowiem tylko na potrzeby konkretnych wyborów. Wniosek można złożyć za pośrednictwem strony internetowej gov.pl albo bezpośrednio w urzędzie gminy, w której chce się głosować.

d3msyv6

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców może złożyć osoba, która:

  • ma skończone 18 lat,
  • ma prawa wyborcze,
  • chce głosować w innym obwodzie głosowania w gminie, w której mieszka na stale,
  • chce głosować w miejscowości, w której będzie czasowo przebywać w dniu wyborów,
  • nie mieszka, ale przebywa w gminie, w której chce głosować.

Wybory 2020. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach prezydenckich

Jeśli w dniu wyborów będziesz poza gminą, w której jesteś zameldowany, a chcesz wziąć udział w wyborach prezydenckich, to możesz złożyć wniosek (najpóźniej do 26 czerwca) o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach 2020. Na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wyborca, który w dniu wyborów będzie przebywał poza miejscem swojego zamieszkania może głosować w dowolnie wybranym przez siebie lokalu wyborczym w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

d3msyv6

W przypadku utraty zaświadczenia, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcia udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się w niedzielę 28 czerwca. Lokale wyborcze będą czynne w całym kraju od 7:00 do 21:00. Ewentualną drugą turę zaplanowano na niedzielę 12 lipca.

Zobacz także: Włodzimierz Czarzasty odpowiada Leszkowi Millerowi. "Takiej starości się boję"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3msyv6

Podziel się opinią

Share

d3msyv6

d3msyv6
Więcej tematów