Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne. Jak głosować? Procedura głosowania korespondencyjnego

12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Istnieje możliwość wzięcia w nich udziału za pomocą głosowania korespondencyjnego. Kto może głosować w ten sposób? Jak głosować?

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne. Jak głosować? Procedura głosowania korespondencyjnegoŹródło: WP
dt38z0v
dt38z0v

Wybory 2020. Co to jest głosowanie korespondencyjne?

Nowelizacja kodeksu wyborczego zakłada możliwość udziału w tegorocznych wyborach prezydenckich zarówno w sposób tradycyjny, oddając głos w lokalu wyborczym, jak i poprzez głosowanie korespondencyjne. Co to jest głosowanie korespondencyjne?

Taki rodzaj głosowania umożliwia oddanie głosu w wyborach bez konieczności wizyty w lokalu wyborczym. Wcześniej było dostępne dla niepełnosprawnych o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale w związku z epidemią koronawirusa, udział w głosowaniu korespondencyjnym może wziąć każda osoba, która zgłosi taki wniosek.

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne. Jak wygląda procedura głosowania?

Do piątku 26 czerwca należy wrzucić kopertę zwrotną do nadawczej skrzynki pocztowej (Poczty Polskiej) na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla twojego spisu wyborców albo zanieść kopertę zwrotną (lub poprosić o to inną osobę) do właściwego urzędu gminy (w godzinach pracy urzędu). Na karcie należy zaznaczyć "X" w kratce przy nazwisku jednego z kandydatów

W dniu wyborów, w godzinach głosowania (od 7:00 do 21:00) zanieś kopertę zwrotną (lub poprosić o to inną osobę) do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania właściwym dla twojego spisu wyborców.

dt38z0v

Głosowanie korespondencyjne. Co wchodzi w skład pakietu wyborczego?

Głosowanie korespondencyjne polega na tym, że wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, dostaje na wskazany przez siebie adres na terenie gminy, w której znajduje się w spisie wyborców - pakiet wyborczy. Zawiera on:

  • kartę do głosowania,
  • kopertę na kartę do głosowania,
  • oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu,
  • kopertę zwrotną,
  • instrukcję, jak głosować.

Zobacz też: Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania - PKW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dt38z0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt38z0v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj