Trwa ładowanie...
d1s6pb0

Wybory 2020. Donald Tusk: "ten ostry spór, momentami bardzo brutalny, ma bardzo głęboki sens"

- Nie mam żadnej wątpliwości, że gdyby prezes PiS Jarosław Kaczyński wycofał się z polityki, byłoby w Polsce jakoś lżej. Myślę, że umiałbym mu to wytłumaczyć, gdyby zdecydował się na spacer, który mu zaproponowałem - powiedział Donald Tusk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Donald Tusk wyjaśnił, dlaczego nie angażuje się w kampanię Rafała Trzaskowskiego
Wybory prezydenckie 2020. Donald Tusk wyjaśnił, dlaczego nie angażuje się w kampanię Rafała Trzaskowskiego (East News)
d1s6pb0

- Widać dzisiaj wyraźnie, jak bardzo Polacy przeżywają te wybory, co pokazała też frekwencja. Chodzi o bardzo ważne sprawy, dotyczące przyszłości. Nie mam żadnej wątpliwości, że ten ostry spór, momentami bardzo brutalny, ma bardzo głęboki sens i on jest o przyszłość Polski - powiedział w Sopocie Donald Tusk.

Były premier porozmawiał z dziennikarzami po uroczystości odsłonięcia pomnika Władysława Bartoszewskiego na skwerze przed budynkiem sopockiego dworca. Tusk uznał, że nie ma sensu wnoszenie w kampanię wyborczą "tego, co niesiemy ze sobą z przeszłości". - Mówię tu i o panu Kaczyńskim, i o sobie. Te spory, emocje - powiedział Tusk.

Wybory prezydenckie 2020. Donald Tusk mówi o "fikcyjnej niezależności" Andrzeja Dudy

d1s6pb0

Były premier dodał, że jego "decyzja o niekandydowaniu była tego wyrazem". - Nie mam żadnej wątpliwości, że gdyby prezes PiS Jarosław Kaczyński wycofał się z polityki, byłoby w Polsce jakoś lżej. Myślę, że umiałbym mu to wytłumaczyć, gdyby zdecydował się na spacer, który mu zaproponowałem - uznał były premier.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Barbara Nowacka ostro o debacie TVP: Wynaturzone "Studio Polska"

Tusk przyznał, że nie zaangażował się w kampanię Rafała Trzaskowskiego ze względu na wcześniejsze ustalenia z nim. - Zaczyna się nowa epoka. Dziś tym, którzy zdecydowali się podjąć to wyzwanie, należy dać jak najwięcej miejsca, tlenu. Nie wiem, jak wyglądają relacje w PiS. Niezależność prezydenta Dudy wydaje się czasami dość fikcyjna, a ja chciałbym bardzo, by prezydent już w czasie kampanii pokazywał, że jest niezależny. Nawet jeśli mnie to czasami kosztuje. Przecież to nie jest nic przyjemnego - powiedział.

d1s6pb0

W sobotę Tusk napisał na Twitterze: "Chodźmy Jarosławie na długi wspólny spacer, pogadamy o dawnych czasach". "To dobra chwila, aby uwolnić Andrzeja i Rafała od naszych sporów i emocji. I nie musimy brać ochrony, ze mną będziesz bezpieczny" - dodał.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1s6pb0

Podziel się opinią

Share

d1s6pb0

d1s6pb0
Więcej tematów