Wybory 2019 coraz bliżej. Sprawdź, jak świadomie głosować i czym jest latarnik wyborczy?
Wybory parlamentarne zaplanowano na niedzielę 13 października. Podpowiadamy, jak należy świadomie głosować i na czym polega latarnik wyborczy,
11.10.2019 20:00
Wybory 2019 - jak świadomie głosować?
Najważniejszą kwestią dotyczącą oddawania głosu podczas wyborów jest świadomość deklarowanego przez nas poparcia względem poszczególnych kandydatów i partii. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie tej świadomości i zastanowienie się na kogo oddać swój głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych.
W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym jakie są nasze, osobiste poglądy dotyczące spraw kluczowych na funkcjonowanie państwa. Co myślimy o gospodarce, co wiemy coś na polityki zagranicznej czy oświatowej. Następnym krokiem powinno być sprawdzenie jakie są postulaty poszczególnych partii, zapoznanie się z ich programami wyborczymi, a także z programami poszczególnych kandydatów. Na czym każdy z nich chciałby się skupić w nadchodzącej kadencji. Jeśli jednak brakuje nam na to czasu i czujemy zagubienie w kwestii wyszukiwania konkretnych programów wyborczych możemy także skorzystać z narzędzia przygotowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej – Latarnika Wyborczego.
Latarnik wyborczy - na kogo głosować?
Latarnik to internetowe narzędzie, które wymaga od użytkownika ustosunkowania się do 20 stwierdzeń dotyczących kwestii politycznych, społecznych i ekonomicznych. Dla każdego stwierdzenia użytkownik wybiera jedną z odpowiedzi: Zgadzam się, Nie zgadzam się, lub Nie mam zdania. Dodatkowo użytkownik może skorzystać z krótkiej notki wyjaśniającej istotę poruszanego zagadnienia. Całość testu jest anonimowa, a odpowiedzi i wynik jest widoczny jedynie dla osoby wypełniającej.
Aplikacja porównuje odpowiedzi użytkownika z odpowiedziami komitetów partyjnych na te same pytania i pokazuje procentową zgodność odpowiedzi. Latarnik Wyborczy wpisuje się w nurt działań okołowyborczych zachęcających do świadomego głosowania. Twórcom narzędzia zależy na tym, by decyzje podejmowane przy urnach przez obywateli były przemyślane i odnosiły się do programów wyborczych kandydatów.
Od 2005 roku z narzędzia skorzystało już 5,2 mln użytkowników. Zachęcamy do sprawdzenia swoich poglądów i ich zgodności z poszczególnymi komitetami wyborczymi poprzez wypełnienie poniższego testu.