Trwa ładowanie...
d2z85ir

Wybory 2018. PiS przejmuje kolejne sejmiki

PiS przegrał bitwę w największych miastach, ale cały czas toczy się wojna o sejmiki. Jak wynika z nieoficjalnych danych, ma dużą szansę na ogłoszenie sukcesu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2018. PiS przejmuje kolejne sejmiki
(East News)
d2z85ir

Państwowa Komisja Wyborcza zapowiada, że oficjalne i całościowe informacje, dotyczące wyborów do sejmików, poda najwcześniej we wtorek po południu. Mimo to, już pojawiają się te nieoficjalne. Wynika z nich, że PiS przejmie kolejne sejmiki.

Jak informuje RMF FM, próg wyborczy na Podlasiu przekroczyły cztery komitety wyborcze: PiS zdobył 41,64 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 24,14 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe 15,66 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc. Oznacza to, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskało samodzielną większość.

Najprawdopodobniej PiS przejmuje także władzę w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, na Podkarpaciu, a także w województwie świętokrzyskim. Niepewna sytuacja jest jeszcze w województwie śląskim, ale tam również możliwa jest samodzielna większość PiS.

   WP.PL

Małopolska

d2z85ir

Partia Jarosława Kaczyńskiego będzie mieć najprawdopodobniej 25 radnych, Koalicja Obywatelska 10, a Polskie Stronnictwo Ludowe 4.

Podlasie

16 dla PiS, 9 dla Koalicji Obywatelskiej oraz 5 dla Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Lubelskie

Według informacji "Gazety Wyborczej", po przeliczeniu ok. 90 proc. głosów z całego województwa, partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć nawet na 18 mandatów. Taką samą informację, powołując się na swoje źródła w PiS, podał portal wpolityce.pl.

d2z85ir

To oznacza, że PiS może samodzielnie rządzić w sejmiku. Przypomnijmy: zasiada w nim 33 radnych, a większość bezwzględna wynosi 17 mandatów.

Podkarpacie

Nieoficjalnie PiS zdobywa tu aż 25 mandatów. Pięć przypada KO, a 3 PSL..

   PKW

Świętokrzyskie

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło blisko 42 procent głosów, co daje od 15 do nawet 18 mandatów na 30 miejsc.

d2z85ir

Z badanie late poll Ipsos wynika, że PiS wygrało wybory do sejmików w województwach: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim.

   WP.PL

Zobacz, jak wyglądał wieczór wyborczy w Wirtualnej Polsce:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: 66-letni kapelan molestował nieletnią pacjentkę. Są zarzuty

d2z85ir

Podziel się opinią

Share

d2z85ir

d2z85ir
Więcej tematów