ŚwiatWyborowi papieża towarzyszyła... apokalipsa

Wyborowi papieża towarzyszyła... apokalipsa

Wybór Ojca Świętego to ogromne wydarzenie dla całego świata. W dniach konklawe oczy nie tylko wierzących zwrócone są na Rzym - tam decydują się bowiem losy jednego z najważniejszych stanowisk na kuli ziemskiej. Konklawe otoczone jest silną aurą symboliki i tajemniczości, stąd też nietypowe zjawiska w różnych częściach świata bywają przez ludzi interpretowane jako znaki z niebios. Nie inaczej było tym razem.

Wyborowi papieża towarzyszyła... apokalipsa
Źródło zdjęć: © PAP/EPA/Daily Dubbo Liberal

Natura bywa nieprzewidywalna i tym razem odezwała się w wyjątkowo przykry sposób, do tego także w miejscach, które Chrześcijanom kojarzą się z religią. Już w Starym Testamencie opisano "plagi" egipskie - dziesięć przeróżnych inwazji, które nastąpiły jedna po drugiej. Tym razem Egipt również ucierpiał z powodu rzadkiego zjawiska, wcześniej opisywanego w Biblii.

Nietypowe dla tego kraju opady deszczu w lutym, przede wszystkim w północnej jego części, a następnie fala upałów (temperatura sięga w Kairze 35 stopni, choć zwykle w marcu ledwo przekracza 20) doprowadziły w kombinacji do perfekcyjnych warunków dla rozwoju insektów. Różnorakie owady, z szarańczą na czele, atakują ludzi, zniszczyły około 1/4 wszystkich upraw i nie da się ich pokonać żadnymi środkami owadobójczymi.

Sytuacja w zaskakujący sposób przypomina tą z biblijnej "Księgi Wyjścia", w której opisano roje insektów niszczących wszystko, co napotkały na swojej drodze. Owady z Egiptu, przede wszystkim szarańcza, przebyły zresztą drogę Mojżesza i jego ludu, trafiając ostatecznie do Izraela, gdzie również czynią poważne szkody.

Dziesiątki milionów sztuk szarańczy wtargnęły do "Ziemi Świętej" i tamtejsze władze rozpoczęły już akcję walki z tymi stworzeniami. - Wszystkie części Izraela walczą z plagą szarańczy. W wielu miejscach użyjemy także samolotów, by je powybijać - stwierdziła Miriam Freund, dyrektorka Izraelskiego Biura Inspekcji i Ochrony Roślin. Również w Izraelu pogoda sprzyja rozwojowi szarańczy, jest ciepło, brakuje także deszczu, który mógłby zaszkodzić insektom.

Media w Egipcie i Izraelu zgodnie używają słowa "apokalipsa", a odniesienia do czasów biblijnych tam aż nadto widoczne. Szarańcza nie jest bowiem szczególnie częstym zjawiskiem, z drugiej jednak strony w tej części świata czasem zdarza się jej większy atak. Tak było i tym razem. Warto wspomnieć, że Izrael niedawno zmagał się z wydarzeniami pogodowymi opisywanymi jako apokaliptyczne - w styczniu i w lutym w tym kraju zdarzyła się zarówno fala śnieżyc, jak i powódź.

Podczas gdy plagi egipskie i izraelskie są interpretowane przez wielu przesądnych jako znak nadejścia nowych czasów, związany z wyborem nowego następcy tronu św. Piotra, z żywiołem zmaga się także Republika Południowej Afryki. Tam z kolei grasują jadowite osy, które jako ofiary upatrzyły sobie w szczególności dzieci. Tak jak szarańcza, latają stadami i są agresywne wobec ludzi.

Najgorzej wygląda sytuacja w prowincji Gauteng w północno-wschodnim RPA. Tam ranne są 44 osoby, głównie dzieci, a stan czwórki z nich jest poważny i zagraża ich życiu. Mieszkańcy tego najniżej w Afryce położonego kraju nie przypominają sobie podobnej sytuacji. Nazywają ją apokalipsą i boją się, że nastąpi kolejna fala ataku owadów. W tym kraju trwa pełnia lata, a temperatury z łatwością przekraczają nawet 35 stopni. W takich warunkach owady są w uprzywilejowanej sytuacji.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)