Trwa ładowanie...

Wyborcy wrócili do PO, PiS goni dzięki zjednoczeniu

Poparcie dla PO utrzymuje się od miesiąca na stałym poziomie. PiS zaczyna zyskiwać, ale jako blok zjednoczonej prawicy - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Share
Wyborcy wrócili do PO, PiS goni dzięki zjednoczeniu
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d1p5jc2

Platforma drugi raz z rzędu samodzielnie prowadzi w partyjnym badaniu dla "Rz", a poparcie dla niej pozostaje bez zmian - 33 proc.

PiS zajmuje 2. miejsce z 31 proc. Ale gdy badanych zapytano o poparcie dla wspólnych list PiS, Polski Razem i Solidarnej Polski, na prawicowy blok wskazało 33 proc. i tyle samo na PO.

d1p5jc2

Remis może nie być satysfakcjonujący dla koalicjantów, bo tuż po podpisaniu umowy w lipcu różnica na ich korzyść wynosiła 16 pkt proc. - zauważa "Rz".

Z kolei PO pod koniec sierpnia - jak i przez całe wakacje - miała 25 proc. Pierwszy skok nastąpił, gdy Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej - do 30 proc., a kolejny, w połowie września, kiedy okazało się, że nowym premierem będzie Ewa Kopacz - do 33 proc.

Według badania do Sejmu dostałyby się też SLD (9 proc.) i PSL (5 proc.). 12 proc. ankietowanych było zaś niezdecydowanych.

Sondaż telefoniczny przeprowadzono w dn. 17-18 października na próbie 1100 osób; 662 respondentów odpowiedziało na pytanie o preferencje partyjne.

d1p5jc2

Podziel się opinią

Share
d1p5jc2
d1p5jc2
Więcej tematów