Wybieramy projektor - na co zwrócić uwagę?
(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/png/36291/proj...png #source=(fot. MP)# #size=625x494#))
04.02.2016 | aktual.: 05.02.2016 12:42
Już jakiś czas temu projektory przestały być urządzeniami kojarzonymi tylko i wyłącznie z kinem czy też prezentacjami w firmach lub na uczelniach. Obecnie, ze względu na coraz większą popularność, potęgowaną także przez niższe ceny i większą dostępność, projektory coraz częściej pojawiają się w domach prywatnych użytkowników.
Czym charakteryzują się te urządzenia? Jakie są największe zalety i wady oraz czym kierować się podczas zakupu? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.
-„Mam już niezły telewizor, więc po co mi projektor?”
-„Planuję zakup dużego telewizora do salonu. Czy projektor będzie lepszym rozwiązaniem?”
-„Zastanawiam się nad zakupem projektora, ale tak naprawdę, jakie są jego największe zalety?”
To prawdopodobnie najpopularniejsze pytania osób, które zastanawiają się nad zakupem projektora. Czy takie urządzenie może zastąpić telewizor? A może będzie tylko ciekawym dodatkiem do kina domowego? Oczywiście wszystko zależy od tego, jak planujemy wykorzystać taki sprzęt. Być może pomocny okaże się wykaz najważniejszych cech projektorów. Zacznijmy zatem od początku.
Najważniejsze cechy projektorów
Dla jednych telewizor będzie murowanym faworytem, inni zdecydują się na oba urządzenia, jeszcze inni zaś, całkowicie zrezygnują z telewizora na rzecz projektora. Niezdecydowanym polecamy zbiór charakterystycznych atrybutów tego typu sprzętów:
Przekątna obrazu wg. potrzeb
Wizja telewizorów z regulowaną przekątną obrazu jest jeszcze bardzo odległa. Obecnie decydując się na zakup, musimy ograniczyć się do wybranej przekątnej np. 46 cali. Dla wielu osób jest to inwestycja na wiele lat, więc późniejsza zmiana spowodowana zachcianką (większy = lepszy) lub przymusem (przeprowadzka do mniejszego mieszkania), zazwyczaj wymusza zakup innego sprzętu. W przypadku projektorów problem wielkości wyświetlanego obrazu praktycznie nie istnieje. Większość modeli, nawet ze średniej półki cenowej, wymaga jedynie odpowiedniej odległości od ściany np. 1-2 metrów. Gdy takie warunki zostaną spełnione, możemy ustawić standardowy obraz o wielkości ok. 50 cali, idealny do oglądania wiadomości bądź seriali, lub ogromny, nawet 200-calowy ekran, który świetnie sprawdzi się podczas seansów filmowych z rodziną lub przyjaciółmi. Większość modeli potrafi wyświetlić obraz o maksymalnej przekątnej 300 cali, więc pole manewru jest naprawdę duże.
Mobilność i niewielkie wymiary
Oczywiście pojęcie mobilności należy traktować z pewnym dystansem, gdyż domowy projektor nie zmieści się w kieszeni. Swoją drogą istnieją projektory kieszonkowe, ale o nich napiszemy nieco więcej przy innej okazji. Wracając do sedna, telewizory, nawet najnowsze, wyposażone w panel OLED o niewielkiej grubości, zajmują wiele miejsca i trudno je przestawić w razie potrzeby. Zupełnie inaczej jest z projektorem domowym, który gabarytami przypomina konsolę do gier bądź nieco większy dekoder. Gdy z niego nie korzystamy, możemy go postawić na brzegu szafki lub nawet schować do szuflady. Co więcej, jeśli mamy ochotę obejrzeć film w innym pomieszczeniu lub nawet poza domem, stosunkowo niewielka masa i wymiary pozwalają na zabranie sprzętu ze sobą. Z telewizorem o przekątnej np. 50 cali nie jest aż tak wygodnie.
Spory wybór rozdzielczości
O ile w przypadku telewizorów, do wyboru mamy obecnie 3 warianty: mało popularny już HD Ready, będący standardem Full HD oraz wchodzący na rynek 4K, tak w przypadku projektorów, wachlarz możliwości jest o wiele szerszy. Problem w tym, że modele z najniższą dostępną rozdzielczością, praktycznie nie nadają się do normalnego użytku w domu np. przy oglądaniu filmów. Wyobraźmy sobie nasz ulubiony serial na ekranie o przekątnej np. 50 cali w rozdzielczości QVGA, czyli zaledwie 320 na 240 pikseli. Nic przyjemnego. Domowe urządzenia ze średniej i wyższej półki powinny legitymować się rozdzielczością WXGA lub Full HD (1920 x 1080 pikseli). Koszt modeli z najwyższą rozdzielczością, zaczyna się od kwoty około 2500 złotych i jest to na pewno opłacalna inwestycja. Kupno sprzętu z niższą rozdzielczością ma sens tylko wtedy, gdy nie zamierzamy wykorzystywać pełnego zakresu przekątnych obrazu, lub gdy sprzęt ma służyć do sporadycznego oglądania filmów w jakości np. 720p.
Poziom hałasu
Generowany przez projektor szum, może być pewną niedogodnością. Cechą charakterystyczną większości modeli jest nagrzewająca się lampa, którą trzeba chłodzić. Wydajne chłodzenie może generować lekki szum, więc osoby, które są wyczulone w tym aspekcie lub chcą oglądać spokojne filmy, powinny wybierać urządzenia emitujące hałas na poziomie poniżej 30 dB. Nie jest to oczywiście cecha dyskwalifikująca tego typu sprzęt. Jeśli ktoś korzysta w salonie np. z komputera typu Media Center, który szumi podczas pracy, projektor z pewnością nie będzie problemem. Alternatywą są projektory wyposażone w oświetlenie LED, które w większości przypadków nie musi być dodatkowo chłodzone, w zamian za o niższą jakość obrazu. Coś za coś.
Ograniczona żywotność lampy
Warto również wspomnieć o ograniczonej trwałości lampy. Otóż w większości przypadków, żywotność lampy wbudowanej w średniej klasy projektor, waha się od 3000 do 4000 tysięcy godzin pracy w trybie standard. Dla większości użytkowników, którzy obejrzą jeden lub dwa filmy dziennie, taka wartość będzie w zupełności akceptowalna. Jeśli jednak ktoś chce korzystać z projektora zamiast z telewizora i będzie oglądał programy TV przez około 6-7 godzin dziennie, to po około półtora roku będzie musiał wymienić lampę. Koszt, z którym musimy się liczyć, waha się w przedziale od 500 do 1000 złotych za oryginalną lampę. Alternatywą są projektory wyposażone w oświetlenie LED, które jest dużo tańsze w przypadku wymiany, nie nagrzewa się (brak chłodzenia) i działa o wiele dłużej. Niestety, jak już wspominaliśmy wyżej, nie oferują one na chwile obecną tak wysokiej jakości, jak tradycyjne rozwiązania.
Technologia wyświetlania – którą wybrać?
Po zweryfikowaniu wszystkich wad i zalet projektorów, warto przejść do kolejnego, bardzo ważnego etapu. Wybór odpowiedniej technologii wyświetlania ma kluczowe znaczenie i warto przyjrzeć się dwóm najpopularniejszym, dostępnym obecnie na rynku – DLP oraz 3LCD.
Technologia wyświetlania DLP
Technologia wyświetlania DLP, czyli w rozwinięciu Digital Light Processing, wykorzystuje mikroprocesor, zaś cały układ optyczny składa się z ogromnej ilości (nawet kilku milionów) mikroskopijnych luster. Takie rozwiązanie cechuje się przede wszystkim dobrym odwzorowaniem kolorów oraz niezłą głębią czerni. Niekiedy problemem może być efekt tęczy. Doświadczać go mogą przede wszystkim wymagający użytkownicy, którzy wykorzystują projektor do wyświetlania obrazu pochodzącego z konsoli bądź komputera, jak również podczas oglądania dynamicznych scen w filmach akcji. Efekt ten nie jest jednak stale widoczny, a coraz większa częstotliwość odświeżania obrazu, stosowana w najnowszych projektorach, ogranicza do praktycznie do minimum.
Technologia wyświetlania 3LCD
Zdaniem wielu ekspertów, technologia 3LCD to najlepsze rozwiązanie dostępne dla użytkownika domowego. Projektory stworzone w tej technologii oferują najlepsze natężenie światła białego i barwnego. W wielu przypadkach, obraz wyświetlany przez projektor 3LCD jest nawet trzykrotnie jaśniejszy (w przypadku kolorów), w porównaniu do modelu opartego na technologii DLP. To również najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy z projektora chcą korzystać często i intensywnie. Efekt tęczy nie występuje, zaś migotanie zostało ograniczone do ledwie zauważalnego minimum. Minusem może być wyższa cena oraz nie aż tak głęboka czerń, jak w przypadku DLP.
-W zależności od posiadanego budżetu i planowanego stopnia wykorzystania, warto zastanowić się nad projektorami WXGA, które zadowolą mniej wymagających użytkowników i pozwolą zaoszczędzić kilkaset zł. Projektory Full HD polecam przede wszystkim miłośnikom kina- radzi Paweł Dąbroś, Product Manager projektorów w morele.net.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Wybierając projektor trzeba pamiętać o wielu aspektach. Oprócz wspomnianej już rozdzielczości oraz technologii wyświetlania, należy pamiętać o jasności, kontraście i kilku innych parametrach.
Kontrast
Podobnie jak w przypadku telewizorów – im wyższy kontrast, tym lepszej jakości obraz otrzymamy. Parametr ten odpowiada za wyświetlanie pełnej gradacji kolorów i jest istotny głównie podczas oglądania filmów. Jeśli planujemy korzystać z projektora w ciągu dnia, warto zdecydować się na kontrast na poziomie 20 000:1.
Jasność
Parametr ten dotyczy zastosowanej w urządzeniu lampy i jest mierzony w lumenach (skrót: lm) zgodnie z układem ANSI. Najpopularniejsze projektory legitymują się jasnością na poziomie od 2000 do 3000 lm, nieco tańsze zaś od 1000 do 2000 lm.
Topowe modele mogą charakteryzować się jasnością na poziomie nawet 5000 lub 10000 lm, ale ich koszt jest zazwyczaj bardzo wysoki. W przypadku modeli wyposażonych w oświetlenie LED, jasność rzadko kiedy przekroczy 1000 lm. W przypadku projektorów, jasność jest niezwykle ważnym aspektem. Im wyższa jasność, tym lepszej jakości obraz uzyskamy w ciągu dnia i przy dobrym oświetleniu. Jest to istotne głównie wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie odpowiednio zaciemnić pomieszczenia. Co ciekawe, w przypadku odpowiedniego zaciemnienia, np. po zmroku, jasność można ograniczyć, aby nie wpływała negatywnie na kontrast i głębię czerni.
Złącza, dźwięk i dodatki
Istnieje wiele cech wspólnych pomiędzy telewizorami i projektorami. Pierwszą cechą są złącza. Podobnie jak w przypadku telewizora, tak i tu warto pamiętać o złączu HDMI (co najmniej jedno) oraz USB. Niektóre modele wyposażono także w moduł WiFi, ułatwiający komunikację z urządzeniami mobilnymi lub komputerem. Przydatne okaże się także wyjście audio, pozwalające podłączyć zewnętrzne głośniki – te wbudowane w projektor nie zadowolą melomana czy kinomaniaka. Co jeszcze?
W wyższych modelach producenci nie oszczędzają, jeśli chodzi o funkcje i dodatki. Przykładem może być autofocus, przydatny podczas regulacji ostrości obrazu, w zależności od odległości, w jakiej projektor znajduje się od ściany. Przydatna jest także opcja doboru tonacji kolorów w zależności od barwy ściany/ekranu, jak również dowolna konfiguracja geometrii obrazu, która pozwala na umieszczenie projektora np. w rogu pomieszczenia.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że powyższy poradnik będzie pomocny w wyborze pierwszego projektora. Nie jest to zapewne proste zadanie, ale wystarczy pamiętać o kilku zasadach oraz cechach charakterystycznych, aby zakup był opłacalny i przyniósł radość zarówno użytkownikowi, jak i całej rodzinie.
Artykuł powstał przy współpracy z MORELE NET SP Z O O