Trwa ładowanie...

Wulkan zagroził mieszkańcom rajskiej wyspy. Władze zarządziły pełną ewakuację

Z krateru wulkanu na Pacyfiku zaczęły wydobywać się trujące gazy. Wybuch może nastąpić w każdej chwili. Australia i Nowa Zelandia pomagają ewakuować tysiące obywateli Vanuatu.

Wulkan zagroził mieszkańcom rajskiej wyspy. Władze zarządziły pełną ewakuacjęŹródło: Sarah George/Facebook
d3ck8k4
d3ck8k4

Wulkanolodzy ostrzegają, że potężny wulkan Manaro Voui może wybuchnąć w każdej chwili. Kilka tysięcy mieszkańców wyspy Ambae, należącej do Republiki Vanuatu na północy-wschód od Australii, uciekło do schronów, gdy z krateru zaczęły wydobywać się toksyczne gazy.

Erupcja jest na tyle prawdopodobna, że władze państwa zarządziły ewakuację wszystkich mieszkańców wyspy. To 11 tys. osób. Australia i Nowa Zelandia wysłały okręty wojenne, żeby pomóc przewieźć uciekinierów na sąsiednie wyspy.

Australijski wulkanolog Christopher Firth powiedział, że Manaro Voui jest szczególnie niebezpieczny z powodu jeziora, które wypełnia krater. W razie eksplozji woda zwiększy siłę wybuchu, a okolicę zaleje wrzące błoto.

d3ck8k4

Vanuatu, to zamieszkałe przez 260 tys. ludzi państwo zajmujące ponad 80 wysp na pacyficznym pierścieniu ognia, a czynne wulkany są jedną z atrakcji turystyczny.

Tam, gdzie Zeus pokonał Tyfona…

d3ck8k4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ck8k4
Więcej tematów