Trwa ładowanie...

Wulkan może zakłócić loty nad Wielką Brytanią i Irlandią

Chmura pyłów wyrzucanych przez wulkan na Islandii prawdopodobnie zakłóci we wtorek loty na części brytyjskiego terytorium - poinformował brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA).
Irlandzki Urząd Lotnictwa Cywilnego (IAA) ostrzega natomiast przed możliwością zakłóceń w lotach w następnych dniach.

Wulkan może zakłócić loty nad Wielką Brytanią i IrlandiąŹródło: AP, fot: Jon Gustafsson
d3tiaoz
d3tiaoz

Brytyjski Urząd Meteorologiczny prognozuje, że chmura pyłu znad wulkanu Grimsvotn o godz. 8.00 rano (czasu polskiego) we wtorek będzie już obejmowała Republikę Irlandii, Irlandię Północną, Szkocję i część północnej Anglii.

Zapytany, czy zakłóci to loty, rzecznik CAA odparł: - Niewątpliwie na to w tej chwili wygląda.

W ubiegłym roku erupcja innego islandzkiego wulkanu spowodowała 6-dniowy chaos komunikacyjny, ale CAA uważa, że wnioski wyciągnięte z tamtej sytuacji osłabią tym razem skutki wybuchu.

- Teraz wiemy, że silniki mogą pracować przy pewnym stężeniu pyłu. Na tym będzie polegać kluczowa różnica - powiedział rzecznik.

d3tiaoz

Uzupełnił, że linie lotnicze, które przedstawiły analizę bezpieczeństwa, będą mogły latać w chmurach pyłu o "średniej gęstości".

- Mamy nadzieję, że na tej podstawie niektóre loty będą mogły się odbywać w takich strefach średnich wokół największej koncentracji pyłu. Jeszcze nie mamy pewności, jaka będzie sytuacja - dodał. Sytuację może poprawić deszcz, który jest prognozowany w najbliższym czasie.

- Myślę, że wiele czynników wskazuje na stosunkowo (optymistyczną prognozę) rozwoju wydarzeń w odróżnieniu od ubiegłego roku - zaznaczył.

IAA poinformował natomiast w poniedziałek, że w ciągu najbliższych dwóch dni nie spodziewa się żadnych zakłóceń w lotach w Irlandii na skutek erupcji wulkanu.

d3tiaoz

- Nie wydaje nam się, by w ciągu najbliższych 48 godzin doszło do jakichś zakłóceń - powiedział przedstawiciel kierownictwa IAA. - Możliwe są natomiast zakłócenia pod koniec tygodnia.

Europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy Eurocontrol podała wcześniej w poniedziałek, że chmura pyłów po erupcji islandzkiego wulkanu Grimsvotn nie powinna w najbliższych dniach spowodować nawet częściowego zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej. W poniedziałek anulowane zostały natomiast loty między kontynentalną Norwegią a archipelagiem Svalbard. Zamknięto także część przestrzeni powietrznej nad wschodnią Grenlandią.

W 2010 roku chmura pyłów po wybuchu islandzkiego wulkanu Eyjafjoell spowodowała anulowanie ponad 100 tys. lotów i uwięzienie na lotniskach milionów pasażerów.

Erupcja wulkanu Grimsvotn rozpoczęła się w sobotę. W poniedziałek służby meteorologiczne podały, że wulkan w dalszym ciągu wyrzuca duże ilości pyłów, które dotarły aż do oddalonego o 400 km Rejkiaviku. Według Eurocontrolu, słup pyłów sięga wysokości między 8 a 12 km.

d3tiaoz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tiaoz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj