PolskaWszystko gotowe na 13. Przystanek Woodstock

Wszystko gotowe na 13. Przystanek Woodstock


Wszystko jest gotowe na 13. Przystanek Woodstock - zapewnił w Kostrzynie nad Odrą szef imprezy, Jurek Owsiak. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 3-4 sierpnia, po raz czwarty w granicznym Kostrzynie nad Odrą.

Wszystko gotowe na 13. Przystanek Woodstock
Źródło zdjęć: © PAP

Wszystko jest zapięte na ostatni guzik - powiedział Owsiak. Szef fundacji WOŚP przedstawił również program koncertów na głównej scenie festiwalu.

Pierwszego dnia na dużej scenie wystąpi 12 zespołów. Rozpocznie Gang Olsena, a po nim wystąpią m.in. Pudelsi, Kobranocka, Carrantuohill i obchodząca 18. urodziny kapela Acid Drinkers. W sobotę na głównej scenie woodstockowej zaprezentuje się 13 zespołów.

Wykłady w Akademii Sztuk Przepięknych (ASP), będącą miejscem spotkań młodych ludzi ze znanymi osobami, poprowadzą przedstawiciele trzech religii; cykl spotkań został zatytułowany "Dialog trzech kultur". Na festiwal, by porozmawiać z młodzieżą, przyjadą metropolita lubelski abp Józef Życiński, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i przywódca islamski imam Ali Abi Issa.

Myślę, że w tym roku "Dialog trzech kultur" będzie tym czymś nr 1 na Przystanku Woodstock. Zeszłoroczna ASP dała nam taką wizję, że ludzie, oprócz muzyki, mogą tu przyjechać, żeby poznać się nawzajem, zaakceptować i przede wszystkim tolerować - powiedział Owsiak.

Obok tego, w ASP będzie okazja do spotkania ze znanymi dziennikarzami, muzykami, aktorami i naukowcami. Swój przyjazd na festiwal zapowiedzieli m.in. Anna Dymna, Joanna Brodzik, Tomasz Lis i Tomasz Sekielski. Warsztaty bębniarzy poprowadzi Wojtek Morawski, a muzyczne - Wojciech Pilichowski i Marek Raduli. Nie zbraknie Zbigniewa Hołdysa, przyjedzie też Stanisław Soyka.

W piątek odbyło się również oficjalna ceremonia nadania nowej nazwy rondu przylegającemu do pola, na którym co roku odbywa się festiwal. Jest to obecnie Rondo Woodstock.

Bezpośrednio po zerwaniu wstęgi wspólnie z burmistrzem Kostrzyna nad Odrą, Owsiak powiedział: To jest pierwsze rondo Woodstocku. (...) Myślę, że po wielu latach to rondo będzie kojarzyło się z bardzo pyszną atmosferą, z dobrym koncertem.

Jak zwykle imponująco wygląda techniczne zabezpieczenie imprezy. Na woodstockowym polu będzie 600 ujęć wody, pół tysiąca toalet, aparaty telefoniczne, bankomaty, stanowisko Poczty Polskiej i kasa PKP.

Na polu jak zawsze będzie funkcjonować ogródek piwny, pasaże handlowe i stosika różnych organizacji. Do tej pory o akredytacje na festiwal wystąpiło ok. 100 dziennikarzy z różnych redakcji.

Zdaniem Owsiaka, od strony organizacyjnej wszystko jest już przygotowane, łącznie z zabezpieczeniem imprezy.

Przygotowania do imprezy prowadzą też władze miasta. Na czas trwania imprezy w Kostrzynie pojawią się dodatkowe toalety, śmietniki i punkty pomocy medycznej. Jak zwykle tuż przed imprezą ze względów przeciwpożarowych na przystankowym polu zostanie wykoszona trawa.

PKP uruchomi 50 specjalnych pociągów, którymi uczestnicy Przystanku będą mogli dojechać i powrócić z imprezy. Pasażerowie tych pociągów kupując bilety dostaną specjalne woodstockowe zniżki. Przed imprezą ma również zostać odświeżony zabytkowy dworzec kolejowy w Kostrzynie.

Nowością na tegorocznym Przystanku Woodstock będą strefy bez alkoholu. W miejscach tych nie będzie można pić nawet piwa. Strefy takie mają sprawić, by młodzież w miejscach, gdzie się bawi, prowadzi dyskusje i spotkania, np. na terenie Akademii Sztuk Przepięknych, nie wnosiła alkoholu.

Na Przystanku Woodstock, podobnie jak w zeszłym roku, będzie można oddać krew w specjalnych autokarach, które podstawi PCK.

Na ubiegłorocznym Przystanku Woodstock na dużej scenie przez dwa dni zagrało ok. 30 zespołów. Z szacunków policji wynika, że imprezę odwiedziło ok. 150 tys. młodych ludzi.

Pierwszy Przystanek Woodstock odbył się w 1995 roku w miejscowości Czymanowo nad jeziorem Żarnowieckim, w miejscu, gdzie kiedyś odbywały się festiwale "Energia Sztuki". Kolejny odbył się w Szczecinie, a od 1997 do 2003 roku impreza gościła w Żarach w Lubuskiem, by w końcu przenieść się do Kostrzyna nad Odrą, również w tym regionie.

Przystanek Woodstock jest organizowany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która chce w ten sposób podziękować wszystkim za udział w corocznej akcji zbierania pieniędzy na finansowanie leczenia dzieci w polskich szpitalach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)