PolskaWszystkie warszawskie szpitale będą udzielały pomocy w nagłych przypadkach

Wszystkie warszawskie szpitale będą udzielały pomocy w nagłych przypadkach

Od 1 maja pacjentom w nagłych przypadkach
pomocy będą udzielały wszystkie szpitale w Warszawie. Nie będą już
obowiązywały ostre dyżury tylko w wybranych placówkach. Ratusz i
minister zdrowia zapewniają, że takie rozwiązanie jest bardzo
korzystne dla pacjentów.

Dyrektor stołecznego biura polityki zdrowotnej Aurelia Ostrowska powiedziała, że dotychczas stołeczne biuro polityki zdrowotnej koordynowało dyżury szpitali. Jednak od kilku miesięcy niektóre placówki odmawiały dyżurowania lub w ostatniej chwili wycofywały się z dyżuru - wyjaśniła Ostrowska.

Nie mogę brać na siebie odpowiedzialności za to, że jakaś placówka wycofuje się z dyżuru. Nie mam wpływu na szpitale, dla których miasto nie jest organem założycielskim - powiedziała. Dodała, że szpitale miejskie, na które ma wpływ, nie mają wszystkich specjalistycznych oddziałów, aby obstawić dyżury.

Rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ Jerzy Serafin powiedział, że problem ostrych dyżurów nie należy do NFZ, ponieważ to nie Fundusz ustala grafik, a jedynie płaci za określone procedury. Jak poinformował, ostry dyżur - to pojęcie zwyczajowe, ponieważ nie ma takiej procedury w żadnym rozporządzeniu. Dodał, że Fundusz w ramach kontraktów płaci szpitalom za gotowość.

Ostrowska także przyznała, że nie ma przepisów definiujących ostry dyżur, a także przepisów dotyczących ustalania grafiku dyżurów przez Ratusz.

Dla pacjentów taka zmiana będzie oznaczała, że to samo świadczenie będą mogli otrzymać w różnych szpitalach. Krótszy będzie więc czas oczekiwania na przyjęcie przez lekarza - zaznaczyła. W sytuacji, gdy w danym szpitalu nie będzie właściwego specjalisty, wówczas pacjent, który nie będzie mógł samodzielnie dojechać do wskazanego innego szpitala, zostanie tam przewieziony karetką - dodała.

Zdaniem ministra zdrowia Zbigniewa Religi, takie rozwiązanie będzie korzystne dla pacjentów. To będzie powrót do sytuacji, jaka była kiedyś, gdy pracowałem 15 lat w szpitalu wolskim jako chirurg. Wówczas szpital miał dyżur dla swojego regionu codziennie - 24 godziny na dobę - powiedział Religa. Każdy szpital powinien być czynny codziennie 24 godziny na dobę. To jest lepsze dla pacjentów; do którego szpitala nie trafią, tam mają ostry dyżur - podkreślił.

Dyrektor szpitala wolskiego Marek Balicki powiedział PAP, że taka zmiana nie wpłynie na funkcjonowanie tej placówki, ponieważ nie ma tam oddziałów specjalistycznych, które dotychczas pełniłyby ostre dyżury. Zarówno dotychczasowy system, jak i nowa propozycja, mają wady i zalety - powiedział.

W Warszawie trzeba przede wszystkim rozwinąć informację telefoniczną, aby chorzy mogli szybko uzyskać informacje, do którego szpitala powinni się zgłosić - powiedział Balicki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)