Polska"Wszystkie kolory recyklingu" - hasło 12. edycji kampanii "Sprzątanie świata"

"Wszystkie kolory recyklingu" - hasło 12. edycji kampanii "Sprzątanie świata"

"Wszystkie kolory recyklingu" - to hasło
tegorocznej 12. edycji kampanii "Sprzątanie świata", która
odbędzie się w dniach 16-18 września. Kampania ma m.in. namawiać
do segregowania odpadów - poinformowała prezes Fundacji
Nasza Ziemia Mira Stanisławska-Meysztowicz.

Hasło akcji "Wszystkie kolory recyklingu" ma wymiar bardzo praktyczny, wreszcie bowiem Ministerstwo Gospodarki i Pracy w konsultacji z Ministerstwem Środowiska podjęły decyzję o ujednoliceniu kolorystyki pojemników i worków do selektywnej zbiórki odpadów w całej Polsce - wyjaśniła prezes. Białe - na szkło bezbarwne, zielone - na szkło kolorowe, żółte na tworzywa sztuczne i metale oraz niebieskie na papier - wyliczyła.

Chcemy w prosty sposób przekazać, jakie odpady wrzucać do jakiego typu pojemnika - podkreśliła Stanisławska-Maysztowicz. Jej zdaniem, pomoże w tym spot telewizyjny, w którym znane osoby m.in. Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Jan Pietrzak i Piotr Fronczewski wrzucają śmieci do odpowiednich pojemników.

Fundacja Nasza Ziemia w ramach Sprzątania świata organizuje 16 września na warszawskim Targówku happening "Zgniatanie - sposób na opakowanie". 17 września na Bemowie odbędzie się akcja "Kupuj z torbą", podczas której będą rozdawane bawełniane torby na zakupy, w zamian za przyniesione surowce wtórne.

Z kolei 18 września w Węgierskiej Górce (Śląskie) odbędzie się finał akcji Sprzątanie świata z grzybobraniem, koncertami gwiazd i pokazem laserów.

Akcja Sprzątanie świata rozpocznie także długofalowy Program Publicznej Edukacji Ekologicznej zainicjowany przez Fundację Nasza Ziemia, która wraz z największymi organizacjami odzysku utworzyła Koalicję na Rzecz Edukacji Ekologicznej. Program ma zaangażować społeczeństwo na cały rok, aby sprzątanie środowiska stało się sposobem na życie - powiedziała prezes fundacji. Jej zdaniem społeczeństwo trzeba stale edukować w zakresie ochrony środowiska i segregacji odpadów.

Na konferencji zaprezentowano także plakat akcji i programu; odbicie dłoni z palcami w różnych kolorach na kartonowym tle. Autor, jeden z najwybitniejszych polskich twórców plakatu, Andrzej Pągowski, wyjaśnił, że "recykling i ochrona środowiska jest w naszych rękach, stąd symbolika plakatu; kolory palców, to kolory pojemników do segregacji".

W ramach programu fundacja stworzy Społeczną Sieć Monitoringu Środowiska, którego celem jest lokalizowanie przez wolontariuszy dzikich wysypisk śmieci.

Fundacja prowadzi także wortal internetowy www.recykling.pl, gdzie znajdują się informacje m.in. w zakresie prawa, standardów i dobrych praktyk dotyczących gospodarki odpadami.

Elementem programu jest również konkurs grantowy dla szkół "Moja idea dla Ziemi". Dziesięć szkół, które zgłoszą najciekawsze projekty edukacji ekologicznej otrzymają dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł.

Każdy może natomiast wziąć udział w internetowym konkursie ekologicznym, którego celem jest prezentacja sposobów zarządzania środowiskiem w lokalnych społecznościach.

Według informacji podanych przez fundację, w Polsce w 2005 roku liczbę odpadów opakowaniowych szacuje się na 4 mln ton.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)