Trwa ładowanie...

Wszystkich Świętych 2019. Imponujący początek kwesty na Starych Powązkach

Około 190 tys. zł udało się zebrać 1 listopada, pierwszego dnia kwesty, na ratowanie zabytków stołecznych Starych Powązek. Zbiórka potrwa do niedzieli.

Wszystkich Świętych 2019. Imponujący początek kwesty na Starych PowązkachŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
dle3cn9
dle3cn9

Od piątkowego poranka w kweście uczestniczyło ponad 160 wolontariuszy. Jak co roku, pieniądze do puszek zbierali ludzie kultury, artyści, pisarze, dziennikarze i politycy.

Kwesta na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie potrwa do niedzieli. Łącznie weźmie w niej udział 250 wolontariuszy. Pieniądze z tegorocznej zbiórki będą przeznaczone na dokończenie renowacji Alei Katakumbowej warszawskiego cmentarza.

Rekord kwesty padł dziesięć lat temu, zebrano wtedy łącznie 251 tys. zł. W zeszłym roku było to 230 tys. zł. Dzięki pieniądzom Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami ocalił przed zniszczeniem już blisko 1,5 tys. pomników i kaplic.

Akcja Znicz 2019

Przypomnijmy, od czwartku na polskich cmentarzach trwa Akcja Znicz. - Akcja Znicz to nie tylko bezpieczeństwo na drogach, ale też na cmentarzach (...) Kradzieże torebek, saszetek, portfeli, telefonów - te sytuacje niestety mają miejsce na cmentarzach. Zwracamy na to uwagę, abyście państwo mogli czuć się bezpiecznie. Ale też apelujemy o rozsądek - tłumaczy rzecznik KPP Dawid Marciniak.

dle3cn9

Wzmożone działania służb potrwają do niedzielnego wieczoru. Bierze w nich udział około pięciu tysięcy policjantów drogówki wspieranych przez funkcjonariuszy innych specjalności oraz Żandarmerię Wojskową. Funkcjonariusze działają przede wszystkim w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich.

Priorytetem tegorocznej Akcji Znicz jest taka regulacja ruchu, aby pojazdy przemieszczały się płynniej. Drugim zadaniem policji jest reagowanie na tych, którzy za nic mają przepisy ruchu drogowego. Policjanci mają też sprawdzać stan techniczny i wyposażenie pojazdów. Szczególną uwagę zwracają na trzeźwość kierowców.

Pierwsze podsumowania? Do piątku do godz. 18 doszło do 126 wypadków, w których zginęło 6 osób, a 166 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali też 155 nietrzeźwych kierowców.

Zobacz: Wypadek na Bielanach. Morawiecki rozmawiał z ministrami. Dworczyk zdradza szczegóły

dle3cn9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dle3cn9
Więcej tematów