Trwa ładowanie...
d17y32w

Wszystkich Świętych 2019. Imponujący początek kwesty na Starych Powązkach

Około 190 tys. zł udało się zebrać 1 listopada, pierwszego dnia kwesty, na ratowanie zabytków stołecznych Starych Powązek. Zbiórka potrwa do niedzieli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Starych Powązkach udało się już ocalić blisko 1,5 tys. pomników i kaplic
Na Starych Powązkach udało się już ocalić blisko 1,5 tys. pomników i kaplic (PAP, Fot: Marcin Obara)
d17y32w

Od piątkowego poranka w kweście uczestniczyło ponad 160 wolontariuszy. Jak co roku, pieniądze do puszek zbierali ludzie kultury, artyści, pisarze, dziennikarze i politycy.

Kwesta na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie potrwa do niedzieli. Łącznie weźmie w niej udział 250 wolontariuszy. Pieniądze z tegorocznej zbiórki będą przeznaczone na dokończenie renowacji Alei Katakumbowej warszawskiego cmentarza.

Rekord kwesty padł dziesięć lat temu, zebrano wtedy łącznie 251 tys. zł. W zeszłym roku było to 230 tys. zł. Dzięki pieniądzom Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami ocalił przed zniszczeniem już blisko 1,5 tys. pomników i kaplic.

Akcja Znicz 2019

Przypomnijmy, od czwartku na polskich cmentarzach trwa Akcja Znicz. - Akcja Znicz to nie tylko bezpieczeństwo na drogach, ale też na cmentarzach (...) Kradzieże torebek, saszetek, portfeli, telefonów - te sytuacje niestety mają miejsce na cmentarzach. Zwracamy na to uwagę, abyście państwo mogli czuć się bezpiecznie. Ale też apelujemy o rozsądek - tłumaczy rzecznik KPP Dawid Marciniak.

d17y32w

Wzmożone działania służb potrwają do niedzielnego wieczoru. Bierze w nich udział około pięciu tysięcy policjantów drogówki wspieranych przez funkcjonariuszy innych specjalności oraz Żandarmerię Wojskową. Funkcjonariusze działają przede wszystkim w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich.

Priorytetem tegorocznej Akcji Znicz jest taka regulacja ruchu, aby pojazdy przemieszczały się płynniej. Drugim zadaniem policji jest reagowanie na tych, którzy za nic mają przepisy ruchu drogowego. Policjanci mają też sprawdzać stan techniczny i wyposażenie pojazdów. Szczególną uwagę zwracają na trzeźwość kierowców.

Pierwsze podsumowania? Do piątku do godz. 18 doszło do 126 wypadków, w których zginęło 6 osób, a 166 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali też 155 nietrzeźwych kierowców.

d17y32w

Zobacz: Wypadek na Bielanach. Morawiecki rozmawiał z ministrami. Dworczyk zdradza szczegóły

d17y32w

Podziel się opinią

Share
d17y32w
d17y32w
Więcej tematów