"Wszyscy w PSL są wściekli na PO"
Polskie Stronnictwo Ludowe było bliskie wyjścia z koalicji z Platformą Obywatelską, gdy Donald Tusk powołał Radę Gospodarczą - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
- Wszyscy w Stronnictwie są naprawdę wściekli na Platformę - powiedział "Rz", jeden z uczestników nieformalnego spotkania ludowców, na którym ścisłe kierownictwo partii debatowało co dalej zrobić.
Czołowi politycy PSL nie byli informowani o powołaniu nowego gremium przy premierze. Nie poproszono ich, by wskazali swoich kandydatów do rady, której przewodniczy Jan Krzysztof Bielecki. Ludowcom nie spodobało się, że dziewięć osób, które znalazło się w radzie ma liberalne poglądy na gospodarkę. Odebrali to jako policzek.
Jak dowiedziała się "Rz", podczas spotkania przeważały głosy, że odpowiedzią powinno być wyjście z koalicji, a prezes Waldemar Pawlak miał po raz pierwszy zakomunikować, że trzeba się zastanowić nad dalszym jej funkcjonowaniem.
Obrońcą sojuszu z PO był szef Klubu Parlamentarnego Stanisław Żelichowski. Argumentował, że PSL już dwa razy wychodziło z koalicji rządowych, więc wyczerpało swój koalicyjny limit wyjść.
Rozgoryczenie PSL bierze się też ze stosunków w koalicji na szczeblu samorządowym. Ludowcy mają pretensje o „podbieranie” ich radnych przez PO i nierówny rozdział środków finansowych, np. na budowę tzw. schetynówek (lokalnych dróg). – Dochodzi do sytuacji takich jak ta, gdy jeden z naszych radnych, z zawodu leśniczy, jest straszony, że straci pracę, jeśli nie przejdzie do PO – opowiada jeden z ludowców.
Ostatecznie za pozostaniem w sojuszu z PO przeważył argument wizerunkowy. – Pawlak zastanawiał się, czy mamy jasny przekaz do opinii publicznej uzasadniający zerwanie i czy mamy scenariusz na przyszłość – opowiada informator „Rz”.
Co na to Platforma? – Nie wierzę, że jest aż tak źle. Spójrzcie na Mazowsze i hegemonię rządzącego tu PSL-owskiego marszałka Adama Struzika, to wtedy będziecie mieć odwrotne wrażenie – odpowiada rzecznik Klubu PO Andrzej Halicki.