PolskaWszechpolacy chcą wycofania broszury Muzeum Auschwitz-Birkenau

Wszechpolacy chcą wycofania broszury Muzeum Auschwitz-Birkenau

Oświęcimska organizacja Młodzieży Wszechpolskiej domaga się wycofania nakładu broszury wydanej przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jako powód podaje przemilczenie w niej niektórych faktów związanych z martyrologią Polaków. Dyrektor muzeum Jerzy Wróblewski oświadczył, że broszura dotyczy historii muzeum, a nie obozu. Zdaniem muzealników, nie ma podstaw, by wycofywać nakład.

28.06.2005 | aktual.: 28.06.2005 18:25

Sprawa dotyczy broszury "Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau - Krótka historia i podstawowe fakty", która ukazała się nakładem wydawnictwa muzeum tuż przed Marszem Żywych w maju tego roku, w kilkutysięcznym nakładzie. Opracowała ją wybitna znawczyni historii obozu, historyk muzeum Teresa Świebocka.

Wszechpolacy w piśmie do dyrektora wskazali, że w publikacji nie pojawiła się data pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz. W tym dniu zaczął funkcjonować KL Auschwitz. Dwukrotnie pojawia się natomiast data otwarcia pierwszej wystawy w muzeum. "Czy jest to wydarzenie ważniejsze od deportacji pierwszych Polaków i na tyle ważne, aby w cienkiej broszurze wymieniać je dwukrotnie?" - pytają.

Wszechpolacy nie znaleźli także w broszurze daty pierwszego gazowania w Auschwitz (3-5 września 1941), podczas którego zabito 600 jeńców sowieckich i 250 Polaków ze szpitala obozowego, oraz wzmianek o karnej kompanii. Zwracają uwagę, że nie pojawiła się też wzmianka o tzw. więźniach policyjnych, głównie Polakach, spośród których co najmniej kilka tysięcy zostało rozstrzelanych przed ścianą straceń.

"Autorzy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Bikenau nie wspominają o tym nawet słowem, natomiast skrupulatnie informują, że było w obozie 'co najmniej 138 świadków Jehowy' i 'co najmniej kilkudziesięciu homoseksualistów'. Dlaczego więc pod 'ścianą straceń' wszystkie delegacje składają wieńce i tam klęczał Jan Paweł II?" - pytają w liście wszechpolacy.

Identycznie sformułowane zarzuty wyraziło publicznie 14 czerwca, podczas uroczystości 65. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych od Auschwitz, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich.

Dyrektor Jerzy Wróblewski odpisał Młodzieży Wszechpolskiej, że broszura "nie jest publikacją o historii obozu, tylko o działalności muzeum". "Osoba zainteresowana historią obozu sięgnie z pewnością do licznych wielojęzycznych publikacji muzeum, gdzie wspomniane przez państwa fakty są szeroko opisane" - zaznaczył.

Przypomniał także, że w latach 1957-2004 muzealne wydawnictwo opublikowało "w różnych wersjach językowych ponad 7,7 miliona egzemplarzy przewodników, publikacji popularnonaukowych, pozycji wspomnieniowych, albumów, katalogów i innych wydawnictw poświęconych historii obozu".

Muzeum powstało w 1947 roku na terenie byłego obozu. Wydawnictwo utworzono w 1957 roku.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II, czyli Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W skład kompleksu Auschwitz wchodziła także sieć podobozów. Do Auschwitz hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Życie straciło tu co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)