Wszechpolacy będą się zmieniać
Organizacja Młodzieży Wszechpolskiej ma zdecydować o zmianach w kierownictwie i otwarciu się na nowe środowiska - poinformował
sekretarz wszechpolaków Mariusz Tomczak.
Tomczak zapewnia, że Młodzież Wszechpolska nie zamierza zmieniać nazwy, a zjazd zwołano w związku z sytuacją powstałą po wyborach do Sejmu. Zaprzecza też, jakoby obok MW miała powstać nowa organizacja. Sytuacja się zmieniła, a nowe czasy wymagają nowego podejścia - tłumaczy powód zjazdu.
Chodzi m.in. o to, że niektórzy działacze MW zostali posłami: Krzysztof Bosak - dotychczasowy rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej czy Radosław Parda - Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego MW.
Zdaniem Tomczaka, większość z tych, którzy obecnie znajdują się w zarządzie głównym, nie będą ubiegać się o reelekcję. O zmianach w kierownictwie zdecyduje ok. 170 zaproszonych delegatów.
Sekretarz wszechpolaków zaznaczył również, że Młodzież chce się bardziej otworzyć na inne środowiska młodych - organizacje katolickie, organizacje obrony życia, ochrony środowiska, organizacje społeczno-polityczne takie jak np. konserwatywno- liberalny KoLiber.
Tomczak zapewnił, że zorganizowanie zjazdu oraz dążenie do otwarcia się na różne nowe środowiska nie ma związku z niepochlebnymi informacjami na temat Młodzieży Wszechpolskiej, które pojawiały się w mediach.
W ostatnich tygodniach media ujawniły zdjęcia z imprezy członków Młodzieży Wszechpolskiej, podczas której wykonywali oni gest nazistowskiego pozdrowienia. Uczestnikiem imprezy był m.in. 26- letni Bogusław Sobczak, obecny poseł LPR. Media opublikowały też film, na którym młodzi mężczyźni pili alkohol i pozorowali stosunek homoseksualny.
Rzecznik MW Krzysztof Bosak powiedział, że podczas zjazdu mają być przyjęte uchwały mówiące o przeglądzie struktur organizacji. W statucie zostanie zapisane, że każdego nowego działacza MW muszą wprowadzić dwaj dotychczasowi, biorący za niego odpowiedzialność. Kolejna planowana zmiana przewiduje, że każde nowe koło ma być zatwierdzane przez zarząd główny. W ten sposób bardziej ostrożnie będą przyjmowani nowi członkowie - mówi Bosak.
Podczas zjazdu delegaci mają też zobowiązać wszystkich członków Młodzieży po ponownego podpisania deklaracji członkowskiej. W ten sposób chcemy się pozbyć martwych dusz - podkreślił Bosak.
Młodzież Wszechpolska - według Tomczaka - chciałaby także być mniej postrzegana jako młodzieżówka LPR. Taką młodzieżówką nie byliśmy i nie jesteśmy; MW powstała w 1922 roku, a LPR w 2001 - zastrzegł. Na zjeździe organizatorzy spodziewają się kilku osób w starszym wieku, które w okresie międzywojennym były członkami Młodzieży Wszechpolskiej.
Młodzież Wszechpolska, właściwie Związek Akademicki "Młodzież Wszechpolska", powstała w 1922 roku jako ideowo-wychowawcza organizacja studencka o silnej orientacji narodowej, będąca największą organizacją akademicką w II RP. W marcu 1922 roku odbył się Zjazd Założycielski Młodzieży Wszechpolskiej; prezesem honorowym wybrano wówczas Romana Dmowskiego.
Młodzież Wszechpolska została odtworzona w Poznaniu w 1989 z inicjatywy Romana Giertycha. MW jest uważana za młodzieżówkę Ligi Polskich Rodzin i przez tę partię wspierana. W ostatnich wyborach do Sejmu z list LPR dostało się 11 posłów wywodzących się z Młodzieży Wszechpolskiej.
Wszechpolacy wsławili się protestami przeciwko Paradzie Równości. W czerwcu tego roku próbowali blokować trasę przemarszu Parady - kilkudziesięciu przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej siadło na ulicy. W czerwcu 2003 r. działacze MW i LPR protestowali we Władysławowie przeciwko wizycie w Polsce statku aborcyjnego Langenort. Kilkudniowa akcja MW i LPR miała agresywny charakter.