Trwa ładowanie...
d2gi9kw
d2gi9kw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wszczęto śledztwo ws. oszustwa turystów przez Sky Club

Śledztwo w sprawie oszustwa 23,4 tysiąca klientów biura podróży Sky Club, na łączną kwotę prawie 70 mln zł, wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie - poinformował jej rzecznik Dariusz Ślepokura.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2gi9kw

Według prokuratury zachodzi podejrzenie, że członkowie zarządu tego biura wprowadzali swych klientów w błąd co do sytuacji finansowej firmy, wiedząc, że nie będą w stanie wywiązać się z zawartych umów i przyjęli od klientów 69 mln 217 tys. 435 zł, mimo braku możliwości wykonania usługi turystycznej.

Ponadto - podkreśla prokuratura - zarząd biura podróży nie zgłosił wniosku o upadłość spółki, mimo powstania warunków uzasadniających taką upadłość. Zważywszy na wysokość potencjalnej szkody, za taki czyn grozi kara do 10 lat więzienia.

Śledztwo wszczęto w oparciu o zawiadomienia o przestępstwie złożone przez marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, posła SLD Dariusza Jońskiego oraz szeregu innych osób - pokrzywdzonych działaniami biura podróży.

d2gi9kw

Ślepokura podał, że już w postępowaniu sprawdzającym ustalono, iż biuro - mimo zawarcia umów o świadczenie usług turystycznych i pobraniu w całości lub w części stosownych opłat - wobec 18 tys. 540 klientów w ogóle nie zrealizowało imprezy turystycznej, natomiast 4 tys. 891 klientom zrealizowało ją jedynie częściowo.

Według rzecznika prokuratury, prowadzący śledztwo nie zamierzają wzywać wszystkich poszkodowanych na przesłuchanie. - Przesłuchane będą te osoby poszkodowane, które złożyły zawiadomienie. W pozostałej części opieramy się na zgromadzonych dokumentach. Jeśli prokuratura ustali, że doszło do przestępstwa i są za nie odpowiedzialne określone osoby, kierując akt oskarżenia damy tez ogłoszenie do prasy, z informacją o możliwości zgłaszania roszczeń finansowych przez osoby poszkodowane - poinformował.

Na początku lipca Sky Club, który organizował wyjazdy pod marką własną oraz Triady, złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Wówczas za granicą było ok. 4,7 tys. klientów biura. Do Polski sprowadza ich mazowiecki urząd marszałkowski. 6 lipca mazowiecki urząd marszałkowski otrzymał od Sky Club wstępną listę osób, które nie wyleciały na urlopy po 3 lipca. Wynika z niej, że ponad 19 tys. osób nie wyjechało na wycieczki, a suma wpłat, jakie zostały dokonane, przekracza 30 mln zł. Gwarancja finansowa Sky Clubu wynosiła 25 mln złotych.

d2gi9kw

Podziel się opinią

Share

d2gi9kw

d2gi9kw
Więcej tematów