Trwa ładowanie...
Kamil Zajęcki
09-01-2018 11:32

Wszawica w szkołach. Kontrole głów bez zgody rodziców dzieci

Rzecznik praw dziecka idzie na wojnę z wszawicą w szkołach - alarmuje krakowska "Gazeta Wyborcza". Marek Michalak wysłał w tej sprawie list do dyrektorów szkół, w którym informuje, że do przebadania dzieci nie potrzeba zgody rodziców.

Wszawica w szkołach. Kontrole głów bez zgody rodziców dzieciŹródło: iStock.com
d49diqb
d49diqb

Rzecznika zaalarmowały listy od rodziców z całej Polski. Skarżą się oni, że nie ma znaczenia, czy wytępią pasożyty, bo za chwilę dziecko zarazi się z powrotem od swoich rówieśników. Rozwiązaniem problemu mogłoby być sprawdzanie głów dzieci przez szkolne pielęgniarki, jednak część rodziców nie tylko nie zawiadamia szkoły o tym, że dziecko cierpi na tę dolegliwość, ale w niektórych przypadkach dochodzi nawet do sytuacji, że nie wyrażają zgody na takie kontrole.

- To wybór najgorszy z możliwych, ponieważ opóźnia właściwą reakcję i naraża pozostałe dzieci na zarażenie - mówi Michalak.- Nie potrzebujecie żadnej zgody rodziców na to, by pielęgniarki sprawdzały dzieciom głowy - informuje rzecznik praw dziecka.

W wielu aptekach w Polsce zabrakło preparatów do walki z wszawicą. - Kiedyś problem pojawiał się tylko po wakacjach, po powrotach z obozów i kolonii. Teraz mamy go praktycznie non stop - mówią farmaceuci. Ludzie w panice wykupują leki na zapas.

Obowiązek kontroli dzieci pod kątem wszawicy zniósł w 2003 roku ówczesny minister zdrowia. Wszystko za sprawą standardów kontroli, które wtedy panowały. Pielęgniarki często przy całej klasie sprawdzały włosy uczniów i komentowały ewentualne wykryte przypadki, narażając w ten sposób dzieci na duży dyskomfort. Michalak apeluje, by szkoły zaczęły znowu sprawdzać dzieci, lecz by robiły to w warunkach poszanowania praw dzieci.

d49diqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49diqb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj