Wstajesz często w nocy? Nigdy nie rób wtedy jednej czynności
Budzenie się w nocy, aby skorzystać z toalety, nie należy do przyjemnych sytuacji, jednak spotyka to niemal każdego z nas. Niemniej istnieje pewna czynność, której zdecydowanie warto unikać w takich momentach, jeśli zamierzamy szybko wrócić do spania.
Najprostszą oraz najczęściej spotykaną przyczyną jest spożycie nadmiernej ilości płynów przed pójściem spać. Niemniej jednak istnieje możliwość, że powód twoich nocnych wizyt w łazience ma głębsze źródło, takie jak jakaś choroba. Ogółem, oddawanie moczu w nocy jest medycznie określane jako nykturia, a jej genezę mogą stanowić różnorodne czynniki, włączając w to zaburzenia metaboliczne, cukrzycę czy choroby nerek.
Zawsze warto podjąć konsultację z lekarzem w przypadku tego typu problemów i nie lekceważyć ich, zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie, że istnieje inna przyczyna niż jedynie nadmierna konsumpcja płynów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pod prąd na A4. Policjanci nie mieli litości
Eksperci szacują, że nawet 25 procent osób powyżej 65. roku życia może doświadczać potrzeby wstawania do toalety w nocy. Warto też wspomnieć, że ta dolegliwość dotyka zazwyczaj mężczyzn bardziej niż kobiety, co wynika z odmiennych kwestii zdrowotnych charakterystycznych dla obu płci w tym okresie życia.
Wstajesz w nocy - unikaj ostrego światła
Gdy odczuwasz potrzebę skorzystania z toalety w środku nocy, istotne jest, czy na drodze do łazienki uruchamiasz intensywne oświetlenie. Jeśli tak uczynisz, może ci znacznie trudniej zasnąć, ponieważ silne, jasne światło podświadomie informuje organizm, że nastał już dzień i pora się obudzić. W wyniku tego sygnału produkcja melatoniny, nazywanej popularnie hormonem snu, zostaje natychmiastowo zahamowana. Tempo, w jakim zdołasz ponownie zasnąć, zależy w dużej mierze od poziomu tej substancji.
Dlatego, jeśli chcesz uniknąć tego dyskomfortu, staraj się ograniczyć ilość światła na drodze do toalety. Najlepiej użyj delikatnej lampki nocnej. A jeśli nie masz możliwości uniknięcia silnego światła w łazience, warto przynajmniej przymknąć oczy – taki zabieg częściowo ograniczy ilość światła docierającego do źrenic.