Trwa ładowanie...
d4bklha
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wśród personelu szpitala w Dallas mogą się pojawić nowe zarażenia Ebolą

Wśród pracowników szpitala w Dallas, którzy opiekowali się zmarłym w środę na Ebolę Liberyjczykiem, mogą pojawić się wkrótce kolejne przypadki infekcji tym wirusem. Wszyscy oni są pod obserwacją - podało Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mieszkanie pielęgniarki, u której stwierdzono ebolę
Mieszkanie pielęgniarki, u której stwierdzono ebolę (PAP/EPA, Fot: Larry W. Smith)
d4bklha

- Nie będziemy zaskoczeni, jeśli więcej osób z personelu medycznego zaraziło się od pacjenta, który zmarł - powiedział na konferencji prasowej szef Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) Tom Frieden.

Poinformował, że stan zdrowia pielęgniarki, u której w niedzielę wykryto Ebolę, jest "stabilny". Pielęgniarka ta opiekowała się zmarłym w środę na Ebolę w szpitalu w Dallas Liberyjczykiem. Jak dotąd nie znaleziono konkretnej przyczyny, która doprowadziła do jej zarażenia. Niemniej - jak dodał Frieden - fakt, że do takiego zarażenia doszło, uzasadnia obawy, że także inni pracownicy szpitala, którzy opiekowali się Liberyjczykiem, mogli się zarazić. Dlatego wszyscy oni są teraz pod obserwacją CDC.

Pod obserwacją jest też jedna osobą, która miała kontakt z pielęgniarką już po tym, gdy pojawiły się u niej pierwsze objawy Eboli. Kobieta w piątek wieczorem poinformowała, że ma lekką gorączkę. Została umieszczona w odosobnieniu. W niedzielę badania potwierdziły, że ma Ebolę.

d4bklha

Friden powiedział, że zespół ekspertów CDC pracował całą noc w szpitalu w Dallas nad poprawą zasad bezpieczeństwa personelu medycznego. Już wprowadzono m.in. "bezpieczniejsze i łatwiejsze" metody zakładania i zdejmowaniu odzieży ochronnej. - Czasem niektórzy myślą, że im więcej warstw ochronnej odzieży założą, tym lepiej, i np. zakładają więcej par rękawiczek. Ale potem trudniej się je zdejmuje i to zwiększa ryzyko - powiedział Fireden.

Szef CDC poinformował, że zostaną przeprowadzane dodatkowe szkolenia pracowników służby zdrowia, by uwrażliwić ich na Ebolę. Apelował do wszystkich szpitali w USA, by każdego pacjenta z gorączką pytać, czy w ostatnich 21 dniach podróżował do jednego z trzech państw afrykańskich, gdzie panuje epidemia wirusa, czyli Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

Władze USA wciąż są przeciwne wprowadzeniu zakazu lotów z tych trzech państw do USA, o co apeluje coraz więcej kongresmenów. Frieden zapewnił natomiast o wzmocnieniu kontroli na międzynarodowych lotniskach. Od niedzieli zaostrzone kontrole wprowadzono już na nowojorskim lotnisku JFK. 91 podróżnych z Afryki Zachodniej musiało wypełnić szczegółowe kwestionariusze i poddać się zmierzeniu temperatury. U nikogo nie stwierdzono niczego podejrzanego. Od czwartku podobne środki będą obowiązywać na kolejnych czterech lotniskach USA, w tym w Waszyngtonie i Chicago.

Biały Dom poinformował, że prezydent Barack Obama odbędzie konsultacje z wysokiej rangi przedstawicielami swej administracji. Chodzi o zapewnienie pełnej gotowości narodowej infrastruktury służby zdrowia do radzenia sobie z Ebolą.

d4bklha

Według najnowszego bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Ebola zabiła 4033 spośród ponad 8,3 tys. zarażonych ludzi, głównie w Afryce Zachodniej. W niedzielnej rozmowie z BBC specjalny wysłannik ONZ ds. eboli David Nabarro wyraził nadzieję, że epidemię uda się opanować w ciągu trzech miesięcy.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

d4bklha

Podziel się opinią

Share

d4bklha

d4bklha
Więcej tematów