Trwa ładowanie...
d4m1gtf
15-09-2010 02:45

Wspominali "Redaktora" w 10. rocznicę śmierci

Współpracownicy i przyjaciele Instytutu Literackiego wspominali w Maisons-Laffitte zmarłego dziesięć lat temu Jerzego Giedroycia. W jego intencji odbyła się także msza święta w pobliżu słynnego domu paryskiej "Kultury".

d4m1gtf
d4m1gtf

W uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt osób - w tym bliscy współpracownicy "księcia z Maisons-Laffitte" i Instytutu Literackiego. Wśród gości byli także ambasador RP w Paryżu Tomasz Orłowski, przedstawiciele polskich instytucji we Francji i reprezentanci lokalnych władz francuskich .

Wtorkowa ceremonia rozpoczęła się mszą świętą w w intencji "Redaktora" w kościele St. Vincent w Le Mesnil le Roi (obok Maisons-Laffitte). Kazanie wygłosił ks. Marian Falenczyk, związany od lat z ludźmi paryskiej "Kultury".

Nawiązując do biblijnej opowieści powiedział on, że Jerzego Giedroycia można porównać do "Mojżesza, który wyprowadził z niewoli narody Europy Wschodniej". - Był człowiekiem skromnym, umiejącym słuchać, stawiał pytania, a sam bardzo mało mówił - wspominał Redaktora ks. Falenczyk, który miał z nim okazję kilkakrotnie rozmawiać.

Po mszy odbyło się już tradycyjnie, jak w każdą rocznicę śmierci twórcy Instytutu Literackiego, kameralne spotkanie w domu "Kultury" w Maisons-Laffitte.

d4m1gtf

W trakcie przyjęcia jeden z jego uczestników, Wojciech Karpiński, były współpracownik "Kultury", eseista, znawca sztuki i literatury, powiedział, że "przesłanie Jerzego Giedroycia jest wciąż aktualne".

- Zasadniczym wyzwaniem, które on podjął było wyjście z tego okresu darwinizmu politycznego, który panował w Europie w wieku XIX i wieku XX. To znaczy uświadomienie, że Polska może być suwerennym państwem jedynie w większej całości innych suwerennych państw - zaznaczył Karpiński. - Taką większą całością powstałą na naszych i jego oczach jest zjednoczona Europa i Polska w Unii Europejskiej - dodał eseista.

Założony przez Jerzego Giedroycia w 1946 roku Instytut Literacki stanowił jeden z najważniejszych ośrodków wolnej myśli politycznej i literackiej polskiego uchodźstwa niepodległościowego w okresie powojennym. Współpracowali z nim m.in. Józef Czapski, Gustaw Herling-Grudziński, Andrzej Bobkowski, Witold Gombrowicz, Marek Hłasko, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz. Na łamach miesięcznika oraz w serii "Biblioteka Kultury" opublikowano m.in. po raz pierwszy polskie tłumaczenia utworów Alberta Camusa, Simone Weil czy Aleksandra Sołżenicyna.

Jerzy Giedroyc zmarł w nocy z 14 na 15 września 2000 roku w klinice w Maisons-Laffitte pod Paryżem.

d4m1gtf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m1gtf
Więcej tematów