PolskaWspólne wątki w nauczaniu Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II

Wspólne wątki w nauczaniu Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II

Wspólne wątki w nauczaniu Stefana Kardynała
Wyszyńskiego i Jana Pawła II przedstawili naukowcy podczas
konferencji zatytułowanej "Dwaj Tysiącletni - wspólnota myśli i
doświadczenia Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Karola Wojtyły -
Jana Pawła II", która odbyła się w piątek w Muzeum Powstania
Warszawskiego.

Konferencja, zorganizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach cyklu "Spotkać JP2", składała się z dwóch części. Pierwszą z nich poświęcono wskazaniu wspólnych wątków w nauczaniu Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego. W ramach pierwszej części odbył się m.in. panel "Kto ma prawo do pracy? Kto ma prawo do zysku?", na którym problem ludzkiej pracy w nauczaniu Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego przedstawili profesorowie Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Prof. Aniela Dylus zauważyła, że polski papież bardzo szeroko ujmował pracę. Jan Paweł II nie definiuje pracy jedynie jako pracy najemnej - jest to każda działalność, jaką człowiek wykonuje - przypomniała. Zaznaczyła, że w ujęciu Jana Pawła II pracy przysługuje duża godność. Zdolność do wykonywania pracy nobilituje, a praca uzyskuje godność dzięki godności człowieka - tłumaczyła.

Kwestię pracy w nauczaniu prymasa Stefana Wyszyńskiego podjął ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. Jeśli myślimy o jakiejś wspólnocie myśli między Janem Pawłem II i kardynałem Wyszyńskim, to raczej trzeba poszukiwać źródeł myśli tych myśli u kardynała Wyszyńskiego, a kontynuacji i rozwinięcia - u Jana Pawła II - zaznaczył. Według Mazurkiewicza, Wyszyński i Jan Paweł II różnili się w podejściu do gospodarki wolnorynkowej. Aprobata (dla gospodarki wolnorynkowej - PAP) w nauczaniu Kościoła pojawiła się za sprawą Jana Pawła II - wyjaśnił.

W dalszej części konferencji odbył się panel "O kobiecie - tej, którą pociąga Owoc na Drzewie".

Uczestnicy obu tych spotkań szukali odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim stopniu kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II można uznać za prekursorów nowego spojrzenia na problem ludzkiej pracy i problem kobiety we współczesnym świecie.

Na zakończenie organizatorzy zaplanowali prezentację materiałów filmowych i zdjęciowych dokumentujących przyjaźń kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Konferencja zorganizowana została przy współudziale Instytutu Prymasowskiego i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)