Trwa ładowanie...
d3zr4oa

Wspólna konferencja Kwaśniewski - Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas konferencji prasowej (PAP - Radek Pietruszka)

Prezydent Aleksander Kwaśniewski po rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem mówił, że nasz kraj chce, aby ta wizyta była nowym początkiem dialogu między obydwoma krajami.

d3zr4oa
d3zr4oa

Chcemy, aby ta wizyta była nowym początkiem dialogu polsko-rosyjskiego - powiedział Kwaśniewski na środowej konferencji prasowej.

Polska chce jak najbliższej współpracy z Rosją - deklarował. Polski prezydent dodał, że rozmowy z Putinem dotyczyły również ożywienia współpracy gospodarczej. Chcemy uporządkować współpracę w dziedzinie gazu - mówił Kwaśniewski. Dodał, że rozmawiano również o wymianie kulturalnej. Jest ona dalece niezadowalająca - podkreślił.

Prezydent Kwaśniewski powiedział, że przekazanie przez prezydenta Putina kopii dokumentów dotyczących generała Władysława Sikorskiego jest bardzo istotnym gestem i zapowiedzią tego, że polscy i rosyjscy historycy będą mogli współpracować badając polsko-radziecką i polsko-rosyjską historię.

Wchodząc do UE nie chcemy odwrócić się plecami do naszych wschodnich sąsiadów, w tym Rosji. Unia Europejska rozumie naszą postawę - zaznaczył polski prezydent. Podkreślił też, że Europa musi być rozumiana jako całość. Podziały Europy prowadziły do nieszczęść - podkreślał Kwaśniewski.

d3zr4oa

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził opinię, że jego wizyta w Polsce tworzy nowy etap wzajemnej współpracy. Podczas wspólnej konferencji z Kwaśniewskim, Putin podkreślił, że oba kraje budują swoje stosunki w nowym wieku na podstawie równouprawnienia i wzajemnej korzyści.

Władimir Putin przyznał, że dawny Związek Radziecki starał się dominować nad sąsiadami, co nie było korzystne ani dla Rosji, ani dla Polski. Wytworzona wtedy wzajemna niechęć była, zdaniem Putina, sprzeczna z interesami obu państw. Teraz, nadszedł, w jego opinii, czas na budowę nowych stosunków. Prezydent Rosji podkreślił, że współpraca z Polską jest dla jego kraju bardzo ważna w sytuacji, gdy Polska jest członkiem NATO, a w przyszłości stanie się członkiem Unii Europejskiej.

Zapewnił, że Rosja nie chce zamykać oczu na negatywne strony reżimu stalinowskiego. Nie chcemy i nie będziemy porównywać, stawiać na równi problemów związanych z hitlerowskimi Niemcami, z tym, co było związane z represjami reżimu stalinowskiego - mówił Putin, pytany o możliwości odszkodowań dla Polaków poszkodowanych w byłym ZSRR.

Ale oczywiście nie chcemy zamykać oczu na negatywne strony reżimu stalinowskiego - podkreślił rosyjski prezydent. Zaznaczył, że w Rosji jest ustawa o rehabilitacji osób, które zostały poszkodowane podczas represji politycznych. Uważam, że możliwości tej ustawy mogłyby być wykorzystywane również przez obywateli polskich, którzy zostali poszkodowani w tamtych czasach - mówił Putin. Dodał, że rosyjski rząd mógłby im to ułatwić.

d3zr4oa

Prezydent Rosji powiedział, że w rozmowie z polskim prezydentem poruszono sprawę dostaw gazu. Dodał, że Polska powinna wykorzystać swoje położenie w Europie do rozwoju handlu tranzytowego. Wzajemna współpraca handlowa jest, jak powiedział Putin, oczywista dla obywateli Polski i Rosji.

Putin powiedział, że obaj prezydenci zgodzili się, iż trzeba podnieść stosunki polsko-rosyjskie na nowy poziom. Dodał, że wejście Polski do Unii Europejskiej nie powinno się odbić negatywnie na jej stosunkach z Rosją, nie powinno też przeszkodzić w kontaktach obywateli obu państw. Rosyjski prezydent dodał, że w zeszłym roku przyjechało do Polski około 4 mln Rosjan, a Rosję odwiedziło około 3 mln Polaków.

Prezydent Rosji powiedział, że jego rozmowa z prezydentem Kwaśniewskim dotyczyła też walki z międzynarodowym terroryzmem. Walka ta, jego zdaniem, zakończy się sukcesem tylko przy współdziałaniu różnych państw. Władimir Putin wyraził przekonanie, że jego kraj wypracuje nowy model stosunków z NATO. Ma to nastąpić w najbliższym czasie. (an)

d3zr4oa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zr4oa
Więcej tematów