Trwa ładowanie...
d1v0x5x

Wrześniowe referendum. System informatyczny PKW działa poprawnie

System informatyczny, który będzie wykorzystany w referendum 6 września, działa poprawnie - poinformowało biuro prasowe PKW po przeprowadzeniu testów systemu we wszystkich obwodach. Było to drugie i ostatnie przed wrześniowym referendum badanie systemu pod względem funkcjonalności i wydajności.
Share
Wrześniowe referendum. System informatyczny PKW działa poprawnie
Źródło: WP.PL
d1v0x5x

- System informatyczny to jedno, a sporządzenie protokołów z głosowania to drugie - powiedziała Maria Kołtunowska z biura prasowego PKW, pytana o termin podania wyników referendum.

Zaznaczyła, że "system nie liczy głosów, on weryfikuje i sprawdza to, co jest w papierowych protokołach". - Głosy są liczone ręcznie i wyniki będzie można podać dopiero, gdy do PKW spłyną wszystkie protokoły z głosowania, sporządzane na papierze - wyjaśniła.

Z informacji biura prasowego PKW wynika, że w trakcie testów na serwer PKW wysłano ponad 27 tys. protokołów obwodowych, następnie zostały one zweryfikowane i zaakceptowane przez pełnomocników ds. informatyki komisarzy wyborczych, którzy przygotowali protokoły dla swoich obszarów działania i przesłali je do centrali Krajowego Biura Wyborczego.

d1v0x5x

Kołtunowska dodała, że system został również przetestowany pod względem wychwytywania błędów. - Wprowadziliśmy do systemu błędne dane, by sprawdzić, czy jest on w stanie je wychwycić i poprawić - mówiła. Według niej wykazanie błędu przez system będzie stanowić dla komisji wskazówkę do szukania nieprawidłowości, np. przeliczenia kart jeszcze raz.

W czwartkowym teście uczestniczyły wszystkie delegatury Krajowego Biura Wyborczego i prawie wszystkie gminy (ponad 2400).

PKW po testach: wydajność systemu jest bardzo dobra

"Przeprowadzony test wykazał poprawne działanie wszystkich modułów niezbędnych do zapewnienia prawidłowej obsługi informatycznej referendum ogólnokrajowego zarówno na poziomie komisji obwodowych, jak i komisarzy wyborczych" - czytamy w informacji PKW. "Wydajność systemu okazała się bardzo dobra, system ma pod tym względem wystarczający margines bezpieczeństwa" - podkreślono.

d1v0x5x

Przed tygodniem test przeprowadzono w delegaturach Krajowego Biura Wyborczego.

W referendum zostanie wykorzystany system tworzony przez KBW, który był już użyty podczas majowych wyborów prezydenckich. System wymagał przystosowania do potrzeb referendum.

Podobnie jak w wyborach prezydenckich na stronie internetowej PKW ma być dostępna wizualizacja, czyli powinny być widoczne wyniki głosowania w każdym z obwodów głosowania.

System ma posłużyć także do obsługi wyborów parlamentarnych zarządzonych na 25 października.

d1v0x5x

Nad systemem pracują informatycy w ramach KBW; na taki krok Biuro zdecydowało się po niepowodzeniu systemu przygotowanego przez wyłonioną w przetargu firmę, w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. System KBW był wykorzystany testowo podczas majowych wyborów prezydenckich i test przeszedł pozytywnie.

W referendum 6 września, zgodnie z inicjatywą poprzedniego prezydenta, Bronisława Komorowskiego, Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

d1v0x5x

Podziel się opinią

Share
d1v0x5x
d1v0x5x
Więcej tematów