PolskaWrocławskie obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Wrocławskie obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września mija 75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. We Wrocławiu obchody obejmą prezentacje historyczne, koncert, wystawę plenerową oraz otwarcie i poświęcenie Kaplicy PPP i AK w bazylice św. Elżbiety.

Wrocławskie obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Źródło zdjęć: © WP.PL | Michał Dzierżak

Za datę powstania Polskiego Państwa Podziemnego - konspiracyjnych struktur państwa polskiego, uznaje się 27 września 1939. W tym dniu utworzono tajną organizację wojskową Służba Zwycięstwu Polski, na czele której stanął gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz. W listopadzie 1939 r. SZP została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, z którego 14 lutego 1942 r. powstała Armia Krajowa.

Wszystkie te organizacje podlegały Rządowi Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie. PPP nie opierało się jedynie na zbrojnym oporze wobec okupanta, lecz obejmowało wiele dziedzin - m.in. nauczanie, życie kulturalne i artystyczne, rynek książki i prasy. Drugiego tak działającego państwa podziemnego nie było w całej okupowanej w czasie II wojny światowej Europie.

27 września ustanowił Dniem Polskiego Państwa Podziemnego przez aklamacje Sejm podczas posiedzenia 11 września 1998. W tym roku, mija 75. rocznica powstania PPP. W związku z tym, w wielu miastach Polski przygotowano liczne wydarzenia upamiętniające tę rocznicę.

We Wrocławiu obchody rocznicy utworzenia PPP rozpoczęły się 25 września otwarciem na placu Solnym zorganizowanej przez IPN plenerowej wystawy "Polska Walcząca. Fighting Poland". Ekspozycja przedstawia historię i działania Polskiego Państwa Podziemnego. Ukazane są na niej początki polskiej konspiracji, walka z dwoma okupantami, działalność instytucji PPP, wybuch Powstania Warszawskiego oraz walka żołnierzy "wyklętych".

Dodatkowo zaprezentowane są na wystawie zdjęcia prac poszukiwawczych prowadzonych na kwaterze "Ł" Cmentarza Powązkowskiego, gdzie znajdują się szczątki bohaterów Polski Walczącej zamordowanych w komunistycznych więzieniach. Ekspozycja potrwa do 13 października.

27 września odbędzie się finał organizowanego przez Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" konkursu muzycznego "Hard as a Rock - Twardzi jak skała". W konkursie wzięły udział młode zespoły muzyczne, które w swoich tekstach poruszały temat walki żołnierzy polskiego podziemia. Koncert finałowy odbędzie się w Starym Klasztorze przy ul. Purkyniego 1 o godzinie 19:00. Wstęp jest wolny.

Od godziny 11:00 w sobotę będą na placu Solnym otwarte stoiska edukacyjne, przy których odbywać się będą liczne gry i zabawy dla najmłodszych, przedstawiające działalność tzw. małej konspiracji - drukarni, szkoleń medycznych, tajnego nauczania czy tajnych teatrów. Dodatkowo przy stoiskach będą odbywać się spotkania z kombatantami.

W Centrum Edukacji Historycznej „Konspira” przy pl. Solnym 11 odbywać się będą pokazy filmów edukacyjnych. Na placu Solnym oraz w Rynku przedstawione zostaną historyczne dioramy, obrazujące umundurowanie oraz przedmioty z okresu funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego. Wszystkie wydarzenia na pl. Solnym potrwają do godziny 16.

28 września o godz. 16:00 rozpocznie się w Sali Wielkiej Starego Ratusza okolicznościowy koncert. Wystąpią na nim harcerze z Grupy Artystycznej "Liminis", chór Szkoły Podstawowej nr 23 im. Stefana "Grota" Roweckiego we Wrocławiu oraz wrocławska wokalistka Monika Malec.

Obchody zakończy o godzinie 18:00 w niedzielę uroczysta msza w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu, podczas której nastąpi otwarcie i poświęcenie Kaplicy Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)