Wrocławskie Lato Organowe - zagrają najlepsi wirtuozi
W ostatnią niedzielę, 29 czerwca, został zainaugurowany XXI Międzynarodowy Festiwal „Non Sola Scripta” – Wrocławskie Lato Organowe.
Koncerty w ramach festiwalu będą odbywać się o godz. 19 w każdą niedzielę, aż do 31 sierpnia w kolegiacie Św. Krzyża na placu Kościelnym. Honorowy patronat nad imprezą objął minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski. Wstęp na koncerty jest płatny, a bilety można nabyć w kościele, na godzinę przed rozpoczęciem występu.
Hasło „non sola scripta”, zawarte w nazwie festiwalu, oznacza w języku łacińskim „nie tylko to, co zapisane”, co w tym kontekście rozumiane jest jako przestrzeń do improwizacji i pewnej dowolności twórczej muzyków. Taka jest myśl przewodnia imprezy, na której będzie można usłyszeć nie tylko muzykę organową, lecz także zgodne z ideą festiwalu występy wokalne i kameralne. Zróżnicowany repertuar, obejmujący zarówno klasykę, jak i autorskie improwizacje, wykonają najwybitniejsi wirtuozi muzyki organowej z Polski i Europy
Wydarzenie zainaugurował w ostatnią niedzielę koncert dyrektora artystycznego festiwalu, Andrzeja Chorosińskiego, wespół z Fryderykiem Stankiewiczem, który przygotował fortepianową kompozycję odnoszącą się do poezji Karola Wojtyły. Występowi muzyków towarzyszyła recytacja tekstów św. Jana Pawła II.
Nietypowo umiejscowione na poziomie posadzki są 48-głosowe organy w kolegiacie Św. Krzyża, które dopiero od końca lat 90. XX w. znajdują się w tym kościele. Pierwotnie były konstrukcją frankfurckiej firmy Sauer i należały po wojnie do Liceum Muzycznego we Wrocławiu, jednak powódź w roku 1997 znacznie uszkodziła instrument. Naprawy i rozbudowy organów podjął się znany wrocławski organmistrz, Remigiusz Cynar.